Comenius
WYJAZD  UCZNIÓW  NASZEJ  SZKOŁY  DO  AUSTRII  (TELFS)  W RAMACH  REALIZACJI  PROJEKTU  COMENIUS

02-06.06.14

Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wyjechali za granicę w ramach wymiany uczniów z projektu Comenius. Tym razem szóstka uczniów pod opieką p. D. Staśkiewicz i p. G. Dudzik pojechała w Alpy do Tyrolu.

Pierwszy dzień upłynął nam w podróży i dopiero późnym wieczorem dotarliśmy na miejsce, gdzie powitał nas piękny widok Alp, czyste powietrze i rodziny goszczące.

Drugiego dnia rano wyjechaliśmy z uczniami ze szkół partnerskich i opiekunami w góry, na lodowiec. Jechaliśmy kolejką i podziwialiśmy widoki pięknych gór. Na szczycie czekała na nas niespodzianka- pół metra śniegu, narciarze i snowboardziści. Trochę to było dziwne, taka zima w czerwcu! Zeszliśmy też do jaskini z marmuru pod lodowcem, gdzie przewodnik opowiadał nam bardzo ciekawe rzeczy.

 http://www.hintertuxergletscher.at/en/home.html

Po obiedzie ruszyliśmy w dalszą drogę do fabryki kryształów SWAROVSKIEGO. Dowiedzieliśmy się, jak i ile kryształów produkuje się w tej fabryce, podziwialiśmy świat widziany oczami niepełnosprawnego artysty i mogliśmy samodzielnie wykonać wisiorki z kryształów, który przywieźliśmy do domu na pamiątkę. Pełni wrażeń wróciliśmy wieczorem do Telfs i udaliśmy się do rodzin goszczących.

http://www.austria.info/pl/kultura-sztuka/swiat-krysztalow-swarovskiego-1165836.html

W środę spotkaliśmy się w szkole i braliśmy udział w warsztatach artystycznych i kulinarnych. Robiliśmy też bransoletki przyjaźni, które później wymieniliśmy ze swoimi kolegami z innych państw. Wspólnie śpiewaliśmy piosenkę na tyrolską melodię i prezentowaliśmy taniec regionu. Nasza grupa zatańczyła POLONEZA. Świetnie się bawiliśmy! Na warsztatach artystycznych malowaliśmy drewniane krążki, i trzeba przyznać, że całkiem niezłe wykonaliśmy prace. Na warsztatach kulinarnych przygotowaliśmy danie, na które przepis znajduje się na stronie wspólnego kalendarza, i został on wypracowany przez wszystkie grupy projektowe, nakryliśmy do stołu, a po posiłku graliśmy w grę, do której używaliśmy drewnianych krążków. Świetna zabawa i były nagrody!

W czwartek rano udaliśmy się do Insbrucka. Jechaliśmy pociągiem, co było dla nas dodatkową atrakcją. Zwiedzaliśmy miasto, min. ZŁOTY DACH, byliśmy w muzeum i braliśmy udział w grze terenowej. Zwyciężyła grupa, w której był Jakub Nejman wraz z kolegami z innych krajów. Wszyscy członkowie tej grupy otrzymali złote medale z czekolady. Byliśmy również w Panoramie Tyrolskiej, która do złudzenia przypomina Panoramę Racławicką. Wróciliśmy pełni wrażeń.

http://innsbruck.lovetotravel.pl/

W piątek nadszedł czas odjazdu. Ale po drodze czekały nas jeszcze fantastyczne atrakcje. Wstąpiliśmy do wioski, gdzie nagrywano film ?Doktor z alpejskiej wioski?, koło Monachium zwiedzaliśmy piękny, bajkowy zamek z czołówki filmów Disney?a, zamek NEUSCHWANSTEIN. Pałac Ludwika II jakby zawieszony w chmurach przypominał o cudownych świecie księżniczek i książąt. Zwiedziliśmy również kościół wpisany na listę UNESCO. Przepiękne wnętrze, zdobienia, rzeźby i malowidła nie dadzą się chyba opisać słowami. To trzeba zobaczyć! Wróciliśmy późną nocą, ale było warto!

http://www.neuschwanstein.com/index.htm

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_pielgrzymkowy_w_Wies


Kolejny raz byliśmy w Turcji

   Realizując kolejne zadania Wielostronnego Partnerskiego Projektu Szkół Comenius, nauczycielki z naszej szkoły - pani Anna Rudnicka i pani Dorota Staśkiewicz w dniach 23- 28 marca 2014 r. były z wizytą w Turcji. Podczas pobytu w Kartal, dzielnicy Istambułu, spotkały się z nauczycielami szkół partnerskich z Niemiec (z Cottbus i Nordhorn), z Austrii oraz z Turcji. Głównym zadaniem, nad którym pracowali nauczyciele, było stworzenie produktu finalnego projektu - kalendarza Comenius. Każda ze szkół projektowała część kalendarza. Nasza szkoła wykonała projekty stron z miesiącami: marzec, maj i październik. Projekty te wykonały panie: Gertruda Dudzik i Dorota Staśkiewicz.

   Podczas wizyty w tureckiej szkole obejrzeliśmy szkołę i jej otoczenie oraz obserwowaliśmy lekcje prowadzone przez tureckich nauczycieli. Braliśmy też udział w warsztatach plastycznych, podczas których poznaliśmy dawną, liczącą kilkaset lat metodę tradycyjnego malowania na wodzie, tzw. EBRU, którego głównym ośrodkiem rozwoju była właśnie Turcja.

   Podobnie jak podczas wizyty w roku 2012 poszczególne szkoły partnerskie przedstawiały swoje placówki oraz sposób pracy z dziećmi i młodzieżą w formie prezentacji multimedialnej. Wspaniałą niespodzianką okazało się polskie powitanie ?dzień dobry?, które tuż przed prezentacją padło z widowni sali konferencyjnej. Uczniowie tureccy, którzy gościli w naszej szkole w maju 2013 r. chcieli w ten sposób przekazać pozdrowienia dla koleżanek i kolegów ze strzegomskiej ?czwórki?.   Ogromną atrakcją dla wszystkich nauczycieli goszczonych przez szkołę z Istambułu było zwiedzanie tego ogromnego miasta położonego na dwóch kontynentach. Bardzo interesująca była wycieczka na targ z wszelkimi kulinarnymi przyprawami oraz wizyta w palarni kawy. Duże zainteresowanie nauczycieli wzbudził meczet. Druga wizyta w szkole w Kartal, była ostatnią w tym projekcie wizytą w Turcji.    Uczniowie naszej szkoły już 9 kwietnia 2014 roku spotkają się ze swoimi koleżankami i kolegami z Cottbus. O tym wyjeździe z pewnością też poinformujemy.

                               Koordynator projektu Dorota Staśkiewicz

 


 


Wizyta nauczycieli Comenius

W dniach 2-6.12.2013 r.  w naszej szkole kolejny raz gościliśmy nauczycieli z Niemiec, Austrii i Turcji w ramach realizacji Wielostronnego Partnerskiego Projektu Szkół Comenius. Nad całością wizyty czuwała pani Dorota Staśkiewicz. Podczas grudniowej wizyty nauczycielki zwiedziły Zamek Książ oraz pijalnię wód i uzdrowisko Szczawno ? Zdrój. Bardzo interesujący był dla naszych gości Wrocław ? stolica Dolnego Śląska, która bardzo się podobała ? zwłaszcza w blasku wieczornego światła. Podczas wycieczki po Wrocławiu nauczycielki zobaczyły również Panoramę Racławicką. Były one pod ogromnym wrażeniem tego monumentalnego dzieła Jana Styki i Wojciech Kossaka.

Kolejnego dnia nauczycielki zwiedzały szkołę i uczestniczyły w lekcjach. Goście byli mile zaskoczeni wszelkimi zmianami, jakie się dokonały w naszej szkole od maja ? poprzedniej wizyty uczniów i nauczycieli szkół partnerskich biorących udział w realizacji projektu Comenius ? do grudnia. Wielkim zaskoczeniem był nowy plac zabaw. Nauczycielki z wielką sympatią wypowiadały się na temat obserwowanych lekcji, przygotowanych i prowadzonych  przez panią Izabelę Kisły ? plastyka, pana Roberta Kotowicza- wychowanie fizyczne, pana Marcina Ruta ? muzyka i panie Annę Rudnicką i Monikę Knap - matematyka. Pracując nad zadaniami projektu, nauczycielki podziwiały piękną świąteczną dekorację szkoły oraz sali nr 14, nad wystrojem której pracowała pani Agnieszka Kotlicka.

W ramach realizacji kolejnych zadań projektu pani Gertruda Dudzik i Pani Dorota Staśkiewicz opracowały i przygotowały trzy strony kalendarza Comenius. Nasza szkoła prezentuje w owym kalendarzu trzy miesiące. Są to marzec, maj i październik. Przygotowane propozycje stron kalendarza zyskały uznanie głównej koordynator projektu pani Maike Bagola ? Niemcy.

Następnym punktem programu były warsztaty, podczas których nauczyciele uczyli się wykonywać stroiki bożonarodzeniowe. Warsztaty te miały miejsce w Fundacji św. Jadwigi  w Morawie.

W piątek ?nauczycielki odwiedził Mikołaj, który szczególnie dla gości z Istambułu, był ogromną atrakcją. Z wielką sympatią nauczycielki z zagranicy towarzyszyły Mikołajowi w szkole podczas wręczania dzieciom upominków.

Po tygodniowym pobycie w Strzegomiu  nauczycielki ogromnie zadowolone, pełne wrażeń i pozytywnych opinii o szkole i miastach, które zwiedzały, wyjechały do swoich krajów.

Następne spotkanie nauczycieli w ramach projektu jest zaplanowane na marzec 2014 r, tym razem w Istambule ? Turcja. Uczniowie naszej szkoły wyjadą już w kwietniu do Cottbus ? Niemcy, a czerwcu do Telfs ? Austria. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na te wyjazdy.      

                                                                                                    Dorota Staśkiewicz, koordynator projektu

                                                                       

 

 

 

  

 

 

  


Wizyta w Nordhorn

Od ubiegłego roku szkolnego PSP nr 4 im. K. Makuszyńskiego w Strzegomiu realizuje projekt Comenius, w którym uczestniczą również partnerskie szkoły z Niemiec, Turcji i Austrii.

W związku z kontynuacją projektu uczniowie PSP nr 4 w dniach od 16 do 20 września 2013 roku przebywali pod opieką nauczycielek ? D. Staśkiewicz i G. Dudzik w szkole partnerskiej w Nordhorn - Niemcy.

Tuż po przyjeździe uczniowie i nauczyciele PSP nr 4 zostali przywitani przez nauczycieli i uczniów z gimnazjum z Nordhorn. Następnie nasi uczniowie udali się do rodzin udzielających im gościny podczas tygodniowego pobytu w Nordhorn.

We wtorek 17.09.13r. w godzinach porannych uczniowie ze Strzegomia i uczniowie partnerskiej szkoły z Telfs (Austria) zostali przywitani przez panią dyrektor gimnazjum z Nordhorn. Wszyscy uczniowie i nauczyciele pracujący nad zadaniami projektu wysłuchali piosenek w językach wszystkich krajów partnerskich. W języku polskim została wykonana piosenka pt. ?Kundel bury?. Po części oficjalnej uczniowie i nauczyciele brali udział w lekcjach i zwiedzali szkołę, przyglądając się pracy kolegów z Niemiec i wymieniając się doświadczeniami. Po południu wszyscy zwiedzali zamek w Bad Bentheim, poznali jego historię i legendy z nim związane.

Następnego dnia, 18.09.13r., od rana uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w warsztatach w Tierpark (zoo- zagroda) w Nordhorn. Była to świetna okazja, aby zobaczyć, jak wyglądało prawdziwe gospodarstwo rolne, dotknąć zwierząt domowych, np. krowy czy osła i poznać życie codzienne w domu i  na gospodarstwie. Ponadto dzieci miały okazję robić linę metodą sprzed setek lat. Linę uczniowie oczywiście przywieźli do Polski. Podczas zajęć w dawnym gospodarstwie uczniowie brali również udział w warsztatach wypiekania tradycyjnych regionalnych wafli - każdy uczeń piekł ciasto według tradycji i receptury sprzed lat.

Kolejny dzień przyniósł również wiele atrakcji. Od rana byliśmy w gimnazjum, gdzie uczniowie brali udział w lekcjach i zadaniach projektu Comenius, np. zamieszczali materiały na stronie internetowej projektu, przygotowywali flagi Europy czy strony do wspólnego kalendarza. Nauczyciele wszystkich szkół pracowali nad planowaniem przyszłych wizyt i zadań projektu. Po południu uczniowie zwiedzali miasto. Uczniowie i nauczyciele mieli również okazję być w Holandii, jako że do granicy z nią jest tylko 1 km od Nordhorn. Wieczorem wszyscy uczniowie, nauczyciele i rodziny goszczące dostali zaproszenia na wspólnego grilla, gdzie wszyscy świetnie się bawili pomimo niesprzyjającej pogody.

20.09.13r. nadszedł dzień wyjazdu. Uczniowie przeżyli wspaniałą przygodę, poznali nowych kolegów i koleżanki, zdobyli nowe doświadczenia i mieli okazję rozmawiać w językach obcych. Było to wspaniałe doświadczenie zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli.

Następna wizyta związana z realizacją zadań projektu Comenius planowana jest w grudniu - nauczyciele z partnerskich szkół przyjadą do PSP nr 4 w Strzegomiu.


 


  RAPORT COMENIUS - DZIAŁANIA

   Realizację projektu zaczęliśmy od poinformowania lokalnej telewizji o jego zakwalifikowaniu przez NA.   (http://www.youtube.com/watch?v=9wAVyQVIdME )  Następnie  we wrześniu 2012 w Cottbus (Niemcy) spotkaliśmy się z głównym koordynatorem projektu i koordynatorami z pozostałych szkół biorących udział w projekcie. Zgodnie z harmonogramem  zrealizowaliśmy wszystkie zadania, jakie były zaplanowane. Zadania wykonywaliśmy za pomocą różnorodnych mediów: prezentacji Powerpoint, plakatów czy ulotek. Rezultaty naszych działań zamieszczaliśmy na utworzonej na potrzeby projektu platformie internetowej. ( http://www.comenius-telfs.tsn.at/) O realizacji zadań na bieżąco informowaliśmy uczniów i rodziców, zamieszczając notatki i zdjęcia z wizyt w poszczególnych krajach na stronie internetowej szkoły, publikując artykuły w gazetce szkolnej ?Dyktafon?, wykonując gazetki ścienne dotyczące każdego pobytu  w szkole partnerskiej, na bieżąco prowadzimy kronikę projektu. Informowaliśmy prasę lokalną. Podczas zajęć z dziećmi ?Comenius? ogłosiliśmy i rozstrzygnęliśmy konkurs na logo naszego projektu. Logo to również wykonaliśmy dla wszystkich uczestników projektu. W celu szerszego zaznajomienia rodziców i społeczności lokalnej z naszą działalnością zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy baner, który na stałe zainstalowaliśmy na szkolnym ogrodzeniu. W maju 2013 zorganizowaliśmy spotkanie nauczycieli i uczniów ze wszystkich szkół partnerskich  działających w projekcie. Wszyscy goszczący w naszej szkole uczniowie mieszkali u polskich rodzin. Sprzyjało to poznawaniu polskiej kultury i tradycji czy zawiązywaniu się przyjaźni. Podczas pobytu uczniów ze szkół partnerskich w naszej szkole prezentowaliśmy regionalne i krajowe obrzędy i tradycje. Wszyscy uczniowie wykonywali w formie mozaiki logo własnej szkoły, a następnie malowaliśmy pisanki. Uczestniczyliśmy w obrzędach prezentowanych przez dzieci z poszczególnych szkół. Wszyscy uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział we wspólnej zabawie (rozpowszechnianie rezultatów). Podczas pobytu uczniów z zagranicy zorganizowaliśmy ?Dzień Europy? ? wystawę wszystkich zrealizowanych zadań i powstałych produktów. Wszystkie zadania w postaci prezentacji multimedialnej były jedocześnie prezentowane w holu szkoły. W celu rozpowszechnienia rezultatów naszych działań zaproszono telewizję lokalną, która przygotowała relację (http://www.youtube.com/watch?v=o1xRy4cAvFc). Wydarzeniom związanym z wizytą uczniów ze szkół partnerskich poświęcony został czerwcowy numer gazetki szkolnej ?Dyktafon?. Koordynatorzy projektu i nauczyciele wspomagający jego realizację gościli u burmistrza Telfs (Austria)  i Strzegomia. COMENIUS ? SPOTKANIE WSZYSTKICH SZKÓŁ PARTNERSKICH W STRZEGOMIU

W dniach 13. ? 17.05 2013 r. w ramach Wielostronnego Partnerskiego Projektu Szkół Comenius gościliśmy w naszej szkole uczniów ze szkół partnerskich z Niemiec, Austrii i Turcji. Wspólnie z uczniami z zagranicy nasi uczniowie realizowali  zadania zawarte w projekcie. W poniedziałek 13 maja 2013 r od rana witaliśmy  naszych gości. Następnego dnia szkoły z Niemiec, najpierw  z Cottbus a potem z Nordhorn prezentowały swoje obrzędy. Szkoła z Cottbus przedstawiła w formie prezentacji obrzędy wielkanocne i warsztaty pt. ?Ptasie wesele?. Uczniowie naszej szkoły żywo współuczestniczyli w tych zajęciach. Szkoła z Nordhorn zaprezentowała grę terenową. Po południu goście pod opieką pani G. Dudzik, A. Przerady, M. Pudlik i K. Smyka zwiedzali Strzegom 

Środa była dniem polskim. Rano uczniowie wszystkich szkół wykonywali mozaikę ? układali logo własnej szkoły. Powstawały piękne prace. Tego dnia odwiedziła naszą szkołę ekipa telewizji regionalnej. Po południu wszyscy uczniowie uczestniczyli w warsztatach w Międzyrzeczu, podczas których uczyli się wykonywać pisanki. Stosowali metodę malowania gorącym woskiem oraz drapania wzorów na pisankach przy pomocy małych nożyków.

W czwartek uczestnicy projektu byli na wycieczce w parowozowni w Jaworzynie Śląskiej, następnie pojechali do Świdnicy, gdzie podziwiali panoramę miasta z wieży widokowej oraz zwiedzili Muzeum Dawnego Kupiectwa. Następnie wszyscy udali się na obiad do Krzyżowej, siedziby ?Fundacji dla porozumienia międzynarodowego?. Tu uczniowie zjedli obiad, a następnie uczniowie z Telfs prezentowali stolikową grę regionalną oraz tyrolski taniec. Na uznanie zasługuje fakt, iż austriaccy uczniowie przywieźli ze sobą oryginalne stroje tyrolskie.

 Uczniowie tureccy pokazali grę, którą jak się okazało, dzieci polskie też doskonale znają. Była to turecka wersja zabawy ?Chodzi lisek koło drogi? oraz  ? Jawor, jawor, jaworowi ludzie??. Zabawy te doskonale pokazały, że odległość geograficzna nie jest przeszkodą w znalezieniu wspólnych elementów kultury.

Wszyscy uczniowie z zagranicy wyjechali w piątek , a nam zostały miłe wspomnienia i nawiązane kontakty , które z pewnością  się przydadzą już we wrześniu, kiedy to uczniowie naszej szkoły wyjadą na tydzień do Nordhorn.

                                                                                      Koordynator projektu

                                                                                               D. Staśkiewicz

 

 


Z Comeniusem do Innsbrucku

   Kolejny już raz w ramach realizacji zadań projektu COMENIUS finansowanego ze środków unijnych nauczycielki naszej szkoły wyjechały za granicę. Tym razem była to wizyta w zaprzyjaźnionej szkole podstawowej w TELFS- w Austrii, niedaleko INNSBRUCKU. Pani Dorota Staśkiewicz- koordynator projektu i pani Agnieszka Przerada zawiozły kolejne zdania wykonane przez uczniów PSP nr 4 pracujących w ramach koła COMENIUS. Nauczycielki przekazały prezentację naszego miasta, prezentację przedstawiającą obchody Świąt Bożego Narodzenia w Polsce oraz kartki z życzeniami wielkanocnymi. Podczas pobytu w TELFS wszyscy nauczyciele partnerskich szkół pracujących nad projektem omawiali rezultaty dotychczasowych działań, planowali dalsze zadania i sposób ich realizacji. Pracowali także nad platformą internetową utworzoną na potrzeby projektu. Planowano również kolejne wyjazdy zagraniczne. Zgodnie z harmonogramem projektu uczniowie PSP nr 4 wyjadą do Austrii ? do Telfs oraz do Niemiec- do szkoły w Nordhorn. Zanim jednak uczniowie nasi wyjadą, będą podejmować już w maju uczniów z COTTBUS i NORDHORN- są to szkoły z NIEMIEC; uczniów z TELFS ? AUSTRIA i uczniów z ISTAMBUŁU ?TURCJA. W dniach 13 do 17 maja będziemy gościć pond trzydziestoosobową grupę uczniów i nauczycieli. Podczas pobytu w Strzegomiu uczniowie wszystkich szkół przedstawią po dwa charakterystyczne dla ich kraju bądź regionu obrzędy lub zwyczaje . Na zakończenie warsztatów wszyscy uczniowie wypracują jeden wspólny obrzęd COMENIUS. Zarówno nauczyciele jaki uczniowie PSP nr 4  z niecierpliwością czekają na przyjazd gości.

                                                                                                                                                                      


 


"Czwórka" w Turcji

W ramach realizacji zadań Wielostronnego Partnerskiego Projektu Szkół w programie Comenius w dniach 5-9 grudnia 2012 dyrektor PSP nr 4 im Kornela Makuszyńskiego w Strzegomiu pani Janina Klonowska oraz koordynator projektu pani Dorota Staśkiewicz udały się do szkoły partnerskiej w Turcji. Nauczycielki poznały bazę szkoły, zapoznały się z kadrą nauczycielską, obserwowały lekcje prowadzone w tamtejszej szkole. Nauczyciele wszystkich szkół partnerskich dyskutowali na temat organizacji zajęć lekcyjnych, bazy szkoły, systemu szkolnictwa i specyfiki funkcjonowania szkoły prywatnej, jaką jest ISTEK OZEL ULUGBEY ILKOGRETIM OKULU w Stambule. Podczas wizyty w tureckiej szkole koordynator projektu pani D. Staśkiewicz przedstawiła uczniom i nauczycielom z Turcji oraz nauczycielom ze szkół partnerskich -biorących udział we wspólnym programie Comenius- prezentację przedstawiającą Szkołę Podstawową nr 4. Wszystkim szkołom partnerskim zostały przekazane kopie prezentacji oraz wykonane przez uczniów ?listy gończe?- bo w takiej formie miały przedstawić się dzieci działające przy realizacji zadań projektu.

Zgodnie z tytułem projektu ?Po europejsku przez rok- podróż pełna przeżyć? podczas wizyty w Turcji nauczyciele zwiedzali największe zabytki miasta i kultury europejskiej jak: Hagia Sofia, Muzeum Moziki, Pałac Topkapi. Podczas wizyty w Turcji w imieniu dyrekcji, nauczycieli i uczniów PSP nr 4 zaproszono przedstawicieli uczniów i nauczycieli ze Stambułu do przyjazdu do Strzegomia. Zgodnie z wyznaczonymi zadaniami projektu wizyta wszystkich uczniów i nauczycieli zaangażowanych w projekcie będzie miała miejsce w maju 2013. Do tej pory uczniowie będą realizować dalsze zadania- wykonają kartki bożonarodzeniowe, napiszą życzenia i wyślą je do wszystkich szkół. Podczas świąt Bożego Narodzenia uczniowie będą we własnych domach tworzyć dokumentację pokazującą, jak obchodzimy święta w Polsce, jakie panują u nas zwyczaje, jakie potrawy są na wigilijnym stole.

Następnym zadaniem, jakie wykonają uczniowie, będzie prezentacja multimedialna poświęcona własnemu miastu ? zostanie ona przekazana szkołom partnerskim podczas wizyty koordynatora projektu w marcu w Austrii.

Wszystkie poczynania realizowane w ramach projektu są na bieżąco archiwizowane. Na korytarzu szkoły umieszczane są aktualne gazetki informujące o postępach realizacji zadań projektu.(koordynator projektu: Dorota Staśkiewicz)


Z wizytą w Cottbus

W dniach 19- 23 września 2012r. w Cottbus - Niemcy odbyło się pierwsze spotkanie koordynatorów Programu ?Uczenie się przez całe życie?- Comenius, noszącego tytuł ? Po europejsku przez rok- podróż pełna wrażeń?. Program ten jest realizowany przez PSP nr 4 w  Strzegomiu, gimnazjum z Nordhorn- Niemcy, szkoły podstawowe z Cottbus ? Niemcy i  Telfs- Austria oraz prywatną szkołę podstawową z Kartal ? Turcja w ramach Wielostronnego Partnerskiego Projektu Szkół. Zaplanowane zadania mają na celu poznanie zwyczajów, obyczajów i obrzędów charakterystycznych dla danego kraju czy regionu oraz czynnego udziału w nich uczniów i nauczycieli ze szkół, biorących udział w projekcie. Realizacja tego projektu przewidziana jest na dwa lata szkolne: 2012/2013 i 2013/ 2014, a środki pozyskane przez szkołę ze Strzegomia z funduszy europejskich wynoszą 20 000 euro .Koordynatorem projektu w szkole jest pani Dorota Staśkiewicz, językiem komunikacji- język niemiecki. W ramach projektu uczniowie i nauczyciele będą wyjeżdżali do szkół współrealizujących zadania projektowe. Już w grudniu zaplanowany jest wyjazd do Kartal- Turcja, w roku 2013 do Telfs ? Austria, a w maju 2013r. uczniowie i nauczyciele  ze szkół partnerskich przyjadą do Strzegomia. W czasie tej wizyty uczniowie wszystkich szkół będą mieli okazję zwiedzania szkoły, miasta i okolicy. Będą mogli  również uczestniczyć w warsztatach, podczas których własnoręcznie wykonają pisanki  oraz ułożą logo swojej szkoły z granitowych elementów. Wszyscy uczestnicy spotkania przedstawią po dwa zwyczaje(obrzędy) swojego kraju i regionu. Podczas pobytu w Strzegomiu uczniów z Niemiec, Austrii i Turcji w PSP nr 4 będzie zorganizowany Dzień Europy, w ramach którego zostaną zaprezentowane dotychczasowe wyniki realizacji zadań projektu Comenius. (Koordynator projektu Dorota Staśkiewicz)

 Szkolenie w Warszawie


Dyrektor szkoły Janina Klonowska wraz z panią Bożeną Bawoł, przedstawicielką organu prowadzącego, uczestniczyły w spotkaniu, na którym zostały omówione zapisy umowy dotyczącej realizacji projektów, merytoryczne aspekty zarządzania oraz zasady finansowania działań projektowych.

Spotkanie odbyło się 19 września 2012 roku w Warszawie w Ośrodku Rozwoju Edukacji.

Wyniki selekcji do programu Comenius


Otrzymaliśmy już wyniki selekcji szkół do programu Comenius. Nasza szkoła została zakwalifikowana!!! Na realizację projektu Polska Narodowa Agencja Comenius przyznała nam kwotę 20 000 euro. Partnerami naszych działań są szkoły: Reinchart Lakomy Grundschule w Cottbus (Niemcy), Gymnasium w Nordhorn (Niemcy), NMS Telfs Dr. Aloys Weissenbach w Telfs (Austria), Istek Ozel Ulugbey Ilkogretim Okulu w Kartal (Turcja).

 Nasi partnerzy:

Reinchart Lakomy Grundschule w Cottbus (Niemcy)

Gymnasium w Nordhorn (Niemcy)

NMS Telfs Dr. Aloys Weissenbach w Telfs (Austria),

Istek Ozel Ulugbey Ilkogretim Okulu w Kartal (Turcja).