Wydarzenia szkolne

 

Rok szkolny 2019/2020


Warsztaty mikołajkowe 

6 grudnia kl.1b i 2c uczestniczyły w warsztatach mikołajkowych w Dziećmorowicach. W pięknej scenerii chaty góralskiej spotkaliśmy się z Mikołajem, elfami, reniferem Rudolfem, by wspólnie świętować jeden z najradośniejszych dni w roku! Było spotkanie z Mikołajem, pisanie do Niego listu, indywidualne rozmowy, dekorowanie świątecznego piernika, ozdabianie bombki, malowanie ozdób choinkowych. Były wspólne tańce, śpiew i zabawa. Ubieraliśmy choinki oraz oglądaliśmy bajkę, posilając się malinową herbatą i słodką bułką.

To były bardzo udane mikołajki.

                     kl.1b i p.E.Stopyra, kl.2c i p.U.Cebula

 

 

 


Z wizytą u Świętego Mikołaja

5 grudnia 2019 r. klasa 1a i 2b wybrały się z wizytą do Krainy Świętego Mikołaja. 2019 rok to szczególny czas dla Świętego Mikołaja, ponieważ raz na 100 lat ten poczciwy staruszek pokazuje dzieciom swoją Magiczną Fabrykę Świątecznych Prezentów. Jest to miejsce tajne i pilnie strzeżone. Wstęp do Fabryki mają tylko specjalnie przeszkolone elfy, a dojechać można do niej  zaczarowanym pociągiem. Zanim jednak wybraliśmy się w tą niezwykłą podróż i wsiedliśmy do świątecznego wagonu, w którym czekały na nas efekty specjalne na miarę XXI wieku, musieliśmy jeszcze odwiedzić pewne miejsce. Swoją mikołajkową przygodę rozpoczęliśmy od rozmowy z reniferami-Rudolfem, Kometą i Zygmuntem i wizyty w domu małego chłopca. Tam czekał na nas baśniowy spektakl. Ogromne wrażenie wywarła na nas wirtualna podróż nad światem saniami Świętego Mikołaja. Z Fabryki Świętego Mikołaja oczywiście nie wyszliśmy bez prezentu! Każde grzeczne dziecko zasłużyło także na wspaniałą zabawę na placu zabaw „Kraina Świętego Mikołaja”. Jest to miejsce, w którym spożytkowaliśmy zapasy swojej energii i zjedliśmy pyszną bułeczkę. Ten wyjazd dostarczył nam mnóstwo uśmiechu, radości i niezapomnianych wrażeń.

Urszula Stanulewicz (1a) i Mariola Czarnecka (2b)


Wycieczka do Myśliborza   

Uczniowie z Czwórki, Trójki i szkoły w Olszanach, wraz z opiekunami: p. I. Luszawską, p. Aleksandrą Kruk, p. K. Śmiatacz- Łoś, i p. K. Makara- Warchim, w dniach 20-21.11.2019 r. uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych zorganizowanych we współpracy z Dolnośląskim Zespołem Parków Krajobrazowych oddział w Wałbrzychu w CEEiK „Salamandra” w Myśliborzu. Dwudniowe zajęcia dla uczniów z klas 7 miały na celu zdobywanie wiedzy i umiejętności oraz kształtowanie postaw proekologicznych, realizowanych w oparciu o bezpośrednie poznawanie i badanie środowiska przyrodniczego oraz zagrożeń, jakie dla tego środowiska stwarza działalność człowieka. Uczniowie brali udział w zajęciach laboratoryjnych, na których przeprowadzali doświadczenia. W pracowni biologicznej uczniowie obserwowali pod mikroskopem samodzielnie wykonane preparaty tkanek roślinnych, plazmolizę i deplazmolizę,  w pracowni chemicznej badali wodę, określali jej zanieczyszczenia. Poznali również zjawiska optyczne występujące w przyrodzie. W drugim dniu odbyły się zajęcia w sali muzealnej, w której uczniowie poznawali zależności między organizmami w lesie. Dzieci uczestniczyły również w zajęciach terenowych w Wąwozie Myśliborskim, na których uczyły się rozpoznawać drzewa z wykorzystaniem przewodników
i kart pomocniczych. Uczniowie wzbogacili i poszerzyli swoją wiedzę przyrodniczą. Był też czas na dobrą zabawę integracyjną, wspólne posiłki oraz gry zespołowe - piłkarzyki i ping-ponga, piłkę siatkową oraz gry planszowe.

                                                                                                          Izabela Luszawska

 

 


 


Spotkanie z przedszkolakami

Klasa 2c gościła przedszkolaki z PP2 w ramach projektu ,,Wesołe Przedszkolaki, radosne Pierwszaki". Wspólnie dzieci poznawały mieszkańców wiejskiego podwórka, dobierały zwierzęce mamy i ich dzieci, dopasowywały pokarmy dla zwierzaków, uczyły się zwierzęcych głosów oraz radosnego wierszyka. Było też kolorowanie. Uczniowie 2c przygotowali pamiątkowe książeczki dla młodszych kolegów. Ale najważniejsze było wysłuchanie książki pt. ,,Opowieści z wiejskiego podwórka" czytanej przez dzieci z naszej klasy i rozmowy na temat jej treści. To było bardzo radosne spotkanie. Bawiliśmy się wspólnie świetnie.

                 kl.2c i p.U.Cebula
Lekcje w parku miejskim

Klasa 2c na podsumowanie bloku tematycznego poświęconego jesiennym zmianom w przyrodzie wybrała się na zajęcia do parku miejskiego. Tam obserwowaliśmy drzewa i zmiany, jakie w nich zachodzą o tej porze roku. Uczyliśmy się rozpoznawać gatunki drzew, ich liście i owoce. Przyglądaliśmy się korze drzew i ich koronom. Na podstawie spostrzeżeń każde dziecko wypełniło kartę obserwacji drzewa, zrobiło opis liścia. Dużo radości przyniosło nam rysowanie liści oraz drzew. Nauka przez zabawę była pasjonująca.

                         Kl. 2c i p. U.Cebula
 

 


Wycieczka do Wrocławia

Kilka dni temu uczniowie klas: V d, VII a oraz VIII b, pod opieką swoich wychowawców, wybrali się w niesamowitą podróż po nowe wrażenia. Dokładnie 6 metrów pod sercem Wrocławia zwiedzili tajemnicze podziemia Placu Solnego. Będąc o krok od Hollywood, przyglądali się autentycznym rekwizytom i kostiumom wprost z planów filmowych tj: „Piraci z Karaibów”, „James Bond- Agent007”, „Gwiezdnych Wojen” czy „Captain America”. Pełni zapału i emocji, wspólnie zwiedziliśmy laboratorium iluzji poddając się dziesiątkom złudzeń i nadprzyrodzonych zjawisk. Punktem kulminacyjnym programu wycieczkowego były warsztaty z szalonym naukowcem, który przy użyciu ciekłego azotu angażował nas w przeróżne eksperymenty chemiczne, udowadniając jednocześnie, iż świat nauki może być prawdziwie fascynujący!II c dba o zęby

Całą klasą wzięliśmy udział w Ogólnopolskim Programie edukacji stomatologicznej Instytutu Blend-a-med Oral-B oraz Disney Polska ,,NIESAMOWITY ŚWIAT HIGIENY JAMY USTNEJ". Dzieci obejrzały filmy,wykonały ćwiczenia, gry i doświadczenia pozwalające uczyć się o zdrowiu jamy ustnej. Dla rodziców zaniosły przewodniki z informacjami, jak dbać o wykształcenie dobrych nawyków dbania o zęby swoich pociech. Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy certyfikat i upominek.

                        kl.2c i p.U.Cebula

 


 


Japoński Dzień Chłopaka w II c

Ależ to była zabawa! Rodzice zgotowali ogromną radość dzieciom - japoński Dzień Chłopaka! Wszyscy bawiliśmy się wspaniale. Sala lekcyjna została pięknie ozdobiona. W klasie powstało muzeum japońskich eksponatów, poznaliśmy położenie państwa, jego kulturę, język, muzykę, malarstwo, życie codzienne, zwyczaje, zabawy i sporty. Uczyliśmy się pisać japońskie słowa, szykowaliśmy kimona, wachlarze, ćwiczyliśmy elementy tai chi. Ale najwięcej frajdy sprawiło nam spotkanie z naszymi rodzicami przebranymi w stroje: Japonki i samurajów oraz ich opowiadanie o tym pięknym,ciekawym kraju. Na koniec były słodkości i wspólne zdjęcia. To był niezapomniany Dzień Chłopaka.

                   Kl.2c i p.U.Cebula
 


Dzień Chłopaka w VIII b

W tym roku dziewczynki z klasy VIII b zorganizowały swoim kolegom wspaniałą niespodziankę z okazji Dnia Chłopaka. W tajemnicy przed nimi po lekcjach przygotowały dla nich „podwieczorek” filmowy. W klasie rozłożyły materace, koce i poduszki. Chłopcy mieli także przygotowany poczęstunek. Wszyscy doskonale się bawili i miło spędzili ten czas.Szkoły nadszedł czas

2 września 2019r. 50 nowych uczniów wstąpiło w progi naszej szkoły. Mimo dreszczyku emocji i obaw, buźki nowych pierwszoklasistów były uśmiechnięte. Pani Ula Stanulewicz i Ela Stropyra z radością przywitały dzieci. Po części oficjalnej rodzice wraz ze swoimi pociechami udali się do klas. Tu dzieci po raz pierwszy zobaczyły salę lekcyjną, w której spędzą najbliższe 3 lata. Po zajęciu miejsc w ławkach, słodkim poczęstunku, krótkiej rozmowie i otrzymaniu podręczników dzieci ze swoimi opiekunami opuściły szkolne mury, chociaż tak im się spodobało, że nie chciały stąd wyjść.

Rok szkolny 2018/2019Nasza klasa odwiedziła Bibliotekę Miejską. Poznaliśmy działy biblioteki,księgozbiór. Bardzo zaciekawiły nas ,,książki do słuchania", których w bibliotece jest duży regał. Pani pokazała nam księgozbiór multimedialny oraz bogaty zasób książek w czytelni.

Uczestniczyliśmy w super zajęciach! Było wesoło,ciekawie i naukowo!Spotkanie zakończyło się wysłuchaniem bajki. Wielu z nas nabrało chęci zapisania się do biblioteki.
                         kl.Ic i p.U.Cebula
 

W Złotym Stoku

Klasy Ic i IIIb były na wycieczce w Złotym Stoku. Zwiedziliśmy stare sztolnie Kopalni Złota, wysłuchaliśmy ciekawych opowieści pani przewodnik. Oglądaliśmy podziemny skarbiec, podziemny wodospad, wytapianie sztabek złota. Spotkaliśmy się z alchemikiem, który zaciekawił nas opowieściami o arszeniku i właściwościach złota. Mogliśmy wybić pamiątkową monetę, a nawet zjechać w podziemiach na zjeżdżalni. Ogromną frajdę sprawiła nam przejażdżka pociagiem w jednej ze sztolni. Podziwialiśmy piękne minerały w Muzeum oraz dawne narzędzia, stroje górnicze, lamy i wszystko to, co było potrzebne ludziom podczas pracy w kopalni.

Uwieńczeniem wycieczki było ognisko z pieczeniem kiełbasek, zabawa na placu zabaw i oczywiście zakup pamiątek.
 
To był bardzo udany wyjazd!
                     kl.IIIb i p.E.Stopyra,  kl.Ic i p.U.CebulaNauka przez zabawę

Nic tak dobrze nie rozwija jak nauka przez zabawę! Dlatego w kl. Ic doskonaliliśmy umiejętności posługiwania się pieniędzmi oraz stosunków interpersonalnych poprzez zabawę ,,SKLEP".

Dzieci przygotowały różnorodne towary, pieniądze, szyldy... i zabawa ruszyła! Musiały robić zakupy, płacić, wydawać resztę, używać słów grzecznościowych. A ile było przy tym radości i śmiechu!!

                   Kl. Ic i p. Urszula Cebula

,,Jeździć konno każdy może"

Klasy 1c i 4d, podobnie jak inne klasy z PSP 4, uczestniczyły w zajęciach w Stadninie Koni w Morawie w ramach projektu ,,Jeździć konno każdy może". Dzieci zwiedziły stadninę, poznały narzędzia potrzebne do pielęgnacji i jazdy konnej. Czesały konie, czyściły kopyta, karmiły zwierzęta. Na koniec pobytu czekała jeszcze jedna atrakcja-przejażdżka na koniach.

Być może to wydarzenie spowoduje, że któreś z dzieci mocniej zainteresuje się jazdą konną.

                   Wychowawcy kl.Ic i IV, Urszula Cebula i Anna GrochowskaZajęcia otwarte dla rodziców

W klasie Ic odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Tego dnia dzieci uczestniczyły w lekcjach poświęconych mamom, a rodzice mogli obserwować zajęcia. Dzieci wypowiadały się na temat, odgrywały scenki dramowe, zbudowały mapy pamięci, czytały, pisały, liczyły.

Rodzice z wielką uwagą obserwowali swoje pociechy i to jak pracują na lekcjach. Blok tematyczny zakończył się miłym akcentem składania życzeń, wręczeniem kwiatków i upominków, które zostały wcześniej przygotowane w szkole. Było dużo radości i wzruszeń. Rodzice byli wdzięczni, że mogli uczestniczyć w tego rodzaju zajęciach, a każde z dzieci pragnęło pokazać się z jak najlepszej strony.

                              wychowawczyni  U.Cebula
Klasa I a obchodziła Dzień Książki dla Dzieci!

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci i urodzin H.Ch Andersena uczniowie klasy Ia spędzili dzień w Bibliotece Publicznej w Strzegomiu. Poznali wszystkie zakątki biblioteki, uczestniczyli w bardzo ciekawych zajęciach, które przeplatane były zabawami. To był bardzo udany dzień.
Ptasia lekcja w I c

21 marca, na powitanie kalendarzowej wiosny w kl.1c odbyła się PTASIA LEKCJA, którą poprowadziła Zosia Gębala uczennica kl.4c,a pomagała jej Emilka Mikulec.

Zosia dowiedziała się wiele na temat ptasich zwyczajów od swego wujka miłośnika ornitologii. Nasza koleżanka przyniosła do klasy wiele wspaniałych eksponatów: ptasie pióra, gniazda, wiele plakatów i zdjęć. Przygotowała ciekawą prelekcję, której słuchaliśmy z zainteresowaniem. Oglądaliśmy i słuchaliśmy historyjki obrazkowej o życiu bocianów, którą potem należało odtworzyć. Zosia bardzo ciekawie opowiadała o bocianach, ich odżywianiu, budowaniu gniazd, opiece nad młodymi i wędrówkach. Kolorowaliśmy też bociana. Każde dziecko, za aktywność i dobre odpowiedzi, otrzymywało nagrody.

To była wspaniała lekcja, a najważniejsze, że mogliśmy poznać pasję Zosi i jej wujka. BARDZO DZIĘKUJEMY!

Taki początek wiosny zapamiętamy na długo.

                    kl.1c i p. U.CebulaDzień Kobiet w 1 c!

W kl.1c świętowaliśmy Dzień Kobiet. W sali lekcyjnej powstał SALON PIĘKNOŚCI! Dziewczynki robiły sobie makijaż, przebierały się, zakładały biżuterię. Była z nami mama, która tworzyła na główkach dziewczynek fantazyjne fryzury. Tak oto dziewczynki szykowały się do POKAZU MODY. A co w tym czasie porabiali chłopcy? W tajemnicy szykowali laurki i bransoletki swoim koleżankom. Ależ była radość z otrzymanych prezentów! Były jeszcze zestawy do tworzenia biżuterii, pierścionki, róże i kwiatowe lizaki!

Były też pyszne słodkie babeczki dla babeczek z 1c! WSPANIALE SIĘ BAWILIŚMY        

    dzieci z kl.1c i p. U. CebulaChcemy wiedzieć więcej

Uczniowie klasy IIIa chcą wiedzieć więcej! Dociekają, pytają, odkrywają i eksperymentują. Ostatnio zrodziło się wiele pytań dotyczących powietrza, dlatego też wraz ze swoją panią – Urszulą Stanulewicz, postanowili zweryfikować swoją wiedzę na ten temat. Do rozwiązania swoich problemów solidnie się przygotowali. Czy powietrze waży? Czy można je zobaczyć? Czy ma kształt? Czy można je ścisnąć? Czy jest w nim tlen? Czy powietrze się rozszerza? Co to jest próżnia? Teraz już wszystko wiedzą! Sprawdzili sami.Dzień Babci i Dziadka w 1c

Ależ to było wspaniałe spotkanie! Miłość dziadków i wnuków jest przeogromna. Dzieci bardzo przeżywały ten dzień. Przez kilka dni szykowały laurki, uczyły się wierszyków i piosenek, robiły prezenty. Włożyły w te przygotowania wiele serca. A dziś podarowały ten ,,wnuczkowy prezent" swoim Babciom i Dziadkom. A Oni? Byli tacy szczęśliwi! Nie żałowali gromkich braw i całusów Ach, jak miło było na wszystkich patrzeć...          

          Wychowawczyni, U. CebulaI c na basenie

Ależ to było wspaniałe wyjście! Bawiliśmy się na basenie ,,delfinek”. Były zabawy w wodzie z piłeczkami, deskami. Wykonywaliśmy przeróżne zadania! Była wesoła ślizgawka w małym baseniku oraz radosna zabawa w jacuzzi.

                                                                  Klasa Ic i pani Ula C.

 Dbamy o swoje zdrowie

Dzieci z klasy Ic poznały Piramidę Zdrowego Żywienia. Dowiedziały  się, że należy jeść właściwe posiłki, bogate w witaminy i mikroelementy, aby zachować zdrowie, dobry nastrój i odpowiednią sylwetkę. Dowiedziały się też, że sposób odżywiania wpływa na naszą zdolność  intelektualną, a w efekcie na naszą naukę. Dzieci przygotowały samodzielnie zdrowe kanapki. Ależ były dumne ze swej pracy! A na końcu zajęć była wspólna degustacja przygotowanych przekąsek. Było bardzo smacznie, zdrowo, kolorowo i wesoło.

                                   Klasa Ic i pani U.Cebula

 Booktalking w Ic

Dnia 21.11.2018r. uczniowie klasy Ic spotkali się z uczniami ZSZ w Strzegomiu w ramach projektu BOOKTALKING. Starsi koledzy odwiedzili nasza szkołę wraz  ze swoją opiekunką panią Małgorzatą Kossak. Wszyscy uczniowie, zarówno ci młodsi jak  i starsi, spotkali się, aby opowiedzieć o swoich ulubionych książkach i zachęcić do czytania. Pierwszaki opowiadały o swoich pierwszych doświadczeniach z książką, natomiast starsi o ulubionej książce z dzieciństwa oraz o tej, którą wyjątkowo polubili jako nastolatkowie. Uczniowie oglądali książki, zwracając uwagę na ich szatę graficzną.

Wszystkim bardzo to spotkanie się podobało !                                                  

                  Kl.Ic i p.U.Cebula

 
Pasowanie na czytelnika

Uczniowie klasy Ic, podobnie jak uczniowie z pozostałych klas pierwszych, 8 listopada byli pasowani na Czytelników Szkolnej Biblioteki.

Na dzieci czekały ciekawe przeżycia. Postaci z bajek opowiedziały, jak dbać o książki, co czytać, dlaczego warto poznawać książki i przychodzić do biblioteki szkolnej. Dzieci ślubowały Królowej Książek, że będą dbały o szkolny księgozbiór. Pani Basia Niespodziańska – nauczyciel bibliotekarz  wraz z Królową Książek pasowała dzieci na czytelników. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, słodkości i….po raz pierwszy wypożyczyły książki do domu. Gromkimi brawami podziękowaliśmy pani Basi i starszym kolegom za przygotowaną uroczystość.

A do biblioteki będziemy często zaglądać, obiecujemy!

                                                                                       Dzieci z kl.Ic i p. Ula Cebula

 ŚWIĘTO DYNI W 1c

Klasa 1c,tak jak pozostałe klasy w naszej szkole, bawiła się w ,,Święto Dyni.’’ Tego dnia wszyscy uczniowie przyszli do szkoły przebrani w kolorowe, pomarańczowe stroje. Były one naprawdę przeróżne. Jedni mieli czapeczki, inni koszulki, pelerynki, sukienki. Dziewczynkom mamy wplotły we włosy pomarańczowe kokardy. Ależ w klasie zrobiło się pięknie!

Rodzice podarowali nam do klasy pyszne ciasteczka, ciasta, napoje, a nawet wspaniałe słodkie upominki. Na parapetach pojawiły się prześliczne dynie, które zamieniły się w zwierzaki, postaci. To było baaardzo pomarańczowe, wesołe i słodkie święto!

                                                                                                Kl.Ic i p.Ula Cebula
Dzień Chłopaka w Ic

W klasie Ic po raz pierwszy świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Cała klasa wybrała się w podróż pełną przygód wraz z piratem oraz papuga arą! Chłopcy, jako piraci, musieli pokonać tajemną plażę, dotrzeć do chaty, w której czekała na nich piratka z zadaniami! Chłopcy w szkatułach odnajdywali ukryte prezenty, przeglądali książki pełne obrazków z kolorowych wysp i wypraw morskich. Dzieci poznały ,,Piracki regulamin Dnia Chłopaka”, pod którym każde z nich złożyło odcisk swego kciuka oraz wysłuchało szumu morza z tajemnej ,,muszli wiedzy”. Potem piratka wręczyła dzieciom upominki –małe papużki, które dzieci będą nosiły przy swoich mundurkach szkolnych. Ale tego dnia czekała na dzieci jeszcze jedna niespodzianka-odwiedził nas hodowca ptaków- pan Jerzy z przepiękna papugą arą. Pan opowiedział nam o swojej hodowli. Podziękowaliśmy panu laurką oraz karmą dla ptaków.

To był bardzo ciekawy, wesoły dzień.

                                                              Klasa Ic i wychowawczyni U.Cebula

Spotkanie integracyjne w kl.Ic.

    Dnia 19 września odbyło się spotkanie integracyjne dzieci i rodziców z kl.Ic. Wszyscy zebraliśmy się w naszej sali lekcyjnej i siedząc we wspólnym kręgu staraliśmy się poznać ze sobą. Dzieci przedstawiały siebie, swoich rodziców, opowiadały o tym gdzie mieszkają i jakie mają pasje. Rodzice z uwagą słuchali pierwszoklasistów. Potem każde dziecko, wraz z rodzicem, przystąpiło do zadania plastycznego, którym było narysowanie własnego autoportretu, naklejenie go na wcześniej przygotowany obraz szkoły i podpisanie imieniem swego ,,okienka”. Kto skończył pracę mógł skosztować pysznych wypieków i napić się soku owocowego, które przygotowali rodzice. W chwili, gdy dzieci zawieszały efekt swej pracy na korytarzu szkolnym, rodzice mieli czas tylko dla siebie. Mogli się poznać, wymienić telefonami i podzielić się pomysłami na ten rok szkolny.

Wszyscy opuściliśmy klasę  w doskonałych humorach.

                                                                    Wychowawczyni kl.Ic U.Cebula
III a z wizytą u Adasia

    19 września udaliśmy się z wizytą do państwa Kudybów, rodziców naszego kolegi- Adasia.

Państwo Kudybowie mają gospodarstwo, więc gdzie, jak nie tu, mogliśmy zobaczyć maszyny rolnicze, cały proces kiszenia kapusty, różne zboża, kury i… szczeniaczka. Pan Zdzisław ciekawie opowiadał o swojej pracy i przeznaczeniu każdego urządzenia. Mogliśmy przyjrzeć się każdej maszynie, dotknąć ją, a nawet poczuć się troszkę jak traktorzysta czy kombajnista. Zabawa na ziarnie była przednia. Adaś zaprosił nas również do swojego ,,królestwa” -huśtawki, bujawki, hamaki, zjeżdżalnia, trampolina były do naszej dyspozycji. Pani Justyna ugościła nas serdecznie ciastem i chlebkiem, które upiekła własnoręcznie. Stwierdziliśmy, że taki chlebek to naprawdę rarytas, który, mimo że dodatków do niego było dużo, najlepiej smakuje tylko z masłem. Zajadaliśmy się owocami z ogródka gospodarzy, a na deser były lody. Szkoda było wracać do szkoły, ale mamy nadzieję, że może jeszcze kiedyś zasmakujemy takiego chlebka. 

                                                           IIIa z wychowawcą p.Ulą StanulewiczROK SZKOLNY 2017/2018


Ależ radosna nowina!

Nasi uczniowie z kl.3c znowu zabłysnęli! Ola Kasprzak zdobyła I miejsce w I TURNIEJU SZACHOWYM JUNIORÓW pod patronatem  Burmistrza Strzegomia, który  odbył się w PSP Nr 2. Ola w nagrodę otrzymała dyplom, medal oraz pamiątkowy puchar. Kamil Kowalski zdobył VII miejsce i medal! Gratulujemy!

                 Wychowawczyni, U. CebulaLekcje w plenerze

Kto powiedział,że lekcje muszą być realizowane tylko w szkole? 3c lubi zajęcia w plenerze! Wtedy można spojrzeć na świat zupełnie inaczej i dostrzec tak wiele interesujących rzeczy. Tak było i tego dnia, gdy wyszliśmy na zajęcia plastyczne na podwórko przy naszej szkole. Temat pracy... abstrakcja!Oj,wcale nie było to łatwe zadanie. Ale dla nas, trzecioklasistów - nie ma rzeczy niemożliwych! Piękne prace zdobią teraz naszą klasę. Abstrakcje wyszły świetne.


                  Kl.3c i p.Ula Cebula
,,Szlakiem ginących zawodów ‘’-klasa IIIc i IIb

22.05.2018 r. klasa IIIc i IIb były w Kudowie Zdrój na wycieczce, której tematem było poznanie ginących zawodów. Dzieci poznały pracę kowala, garncarza, piekarza. Zobaczyły wnętrze dawnej chaty chłopskiej, narzędzia, którymi dawniej posługiwali się ludzie, regionalne stroje ludowe z całej Polski, wiatrak, piec chlebowy. Każdy uczestnik mógł spróbować  chleba na zakwasie z masłem lub smalcem, ulepić pamiątkową miseczkę na kole garncarskim, mielić ziarno na żarnach, poruszać  miechem w kuźni, Obserwowały kowala przy wykuwaniu podkowy. Bardzo udany był spacer po zwierzyńcu, w którym obok zwierząt polskich domowych i dzikich, były też zwierzęta bardzo egzotyczne, np. dromader, jeżozwierz, szop pracz, zebra. Uroczo zaprezentował swój wspaniały ogon biały paw!

Było jeszcze pieczenie kiełbasek no i …. zakup pamiątek.

To była wspaniała wycieczka!

                                Kl. IIb i p. Ela Stopyra, kl. IIIc i p. Ula CebulaWycieczka pierwszoklasistów do Parku Nauki i Techniki w Wałbrzychu

   Dnia 08.05.2018 r. uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w wycieczce do Parku Nauki i Techniki w Wałbrzychu. Dzieci podczas multimedialnej prezentacji zapoznały się z wyposażeniem ExploraParku. Następnie miały możliwość interaktywnej zabawy, eksperymentowania oraz wykonywania aktywnych ćwiczeń. Pierwszaki na zakończenie otrzymały upominki a uśmiechy na ich twarzach świadczyły o tym, że wycieczka była bardzo udana.
Klasa IIIc z wizytą na ,,Delfinku”

Tuż przed majowym weekendem nasza klasa była na lekcji wychowania fizycznego na strzegomskim ,,Delfinku”. Poznaliśmy pomieszczenia basenu, dowiedzieliśmy się, jak z nich korzystać.  Najważniejsze jednak były zasady bezpiecznego zachowania. Świetnie bawiliśmy się w wodzie, wykonywaliśmy ćwiczenia, oswajaliśmy się z wodą. Było super! Bardzo czekamy na możliwość kolejnej takiej lekcji.

                                                        Klasa IIIc i p.U.CebulaSzkolny Konkurs Ekologiczny kl.III

W naszej szkole odbył się Konkurs Ekologiczny kl.III. Brały w nim udział trzyosobowe drużyny z każdej klasy trzeciej. Pytania dotyczyły: ekologii, geografii, wiedzy przyrodniczej zarówno ze świata fauny, jak i flory naszego kraju, wiedzy o polskich parkach narodowych. Wszystkie drużyny bardzo się starały dobrze odpowiadać i zdobywać jak największą ilość punktów. Oprócz zadań teoretycznych były też do rozwiązania krzyżówki, łamigłówki przyrodnicze. Klasy mocno dopingowały swoim przedstawicielom. Nasza klasa również. I jakaż była nasza radość, gdy okazało się, że nasza drużyna zdobyła PIERWSZE MIEJSCE!!!

Byliśmy bardzo dumni z Zosi, Tomka i Kamila. BRAWO!

                                              Kl.IIIc i p. Ula Cebula
Uczymy się udzielać pierwszej pomocy!

W klasie IIIc odbyły się praktyczne zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia zaczęły się od poznania budowy ludzkiego organizmu, zdobycia wiedzy o ludzkich narządach  wewnętrznych i ich roli dla nas ludzi. Uczyliśmy się o sercu, płucach, wątrobie, nerkach, mózgu. Ale najciekawsze miało dopiero nastąpić… Dużo przeczytaliśmy na temat udzielania pierwszej pomocy i tego jak ważne jest, by ludzie umieli ją wykonać w razie potrzeby. My też się tego uczyliśmy. Na fantomie ćwiczyliśmy masaż serca, sztuczne oddychanie. I wiemy, że nie jest to łatwe zadanie! Wymaga wielkiego opanowania i jest bardzo męczące! Ale jeśli komuś może pomóc to warte jest naszego poświęcenia. Przypomnieliśmy też sobie wszystkie numery alarmowe.

                            Uczniowie kl. IIIc z wychowawczynią

Booktalking  w  III c

   W klasie IIIc odbyły się kolejne zajęcia z programu BOOKTALKING. Koordynatorem tego programu jest pani Małgorzata Kossak, nauczycielka z ZSZ w Strzegomiu. Nasi uczniowie, wraz z młodzieżą z ZSZ, dzielili się, po raz kolejny, swymi wrażeniami z przeczytanych książek. Każda z osób przyniosła na spotkanie swoją ulubioną książkę i opowiadała o niej w takiej formie, by zachęcić pozostałych do jej przeczytania. Młodzież opowiadała też o swojej ulubionej książce z czasów własnego dzieciństwa.

   Jak zwykle spotkaniu towarzyszyło wiele emocji, radości i duuuużo  ciekawości. Wierzymy, że udział w tym programie rozbudzi naszą czytelniczą ciekawość.

                                                Uczniowie kl.IIIc i p.Ula Cebula

 


Zabawa karnawałowa

W dniu Zabawy Karnawałowej w kl.IIIc bawiliśmy się dalej w naszej sali lekcyjnej. Dzieci przygotowały różne konkursy, które same przeprowadziły. Ale największą niespodzianką były przygotowane dyplomy, medale, nagrody. Zabawa była fantastyczna! Czas w szkole minął nam błyskawiczne.

                    Dzieci kl.IIIc i p.U.Cebula

III c bezpieczna w sieci!

  Dnia 6.02.2018r. kl.IIIc spotkała się z uczniami ZSZ w Strzegomiu pod opieką p. Małgorzaty Kossak na zajęciach warsztatowych poświęconych bezpieczeństwu w sieci. Dzieci dowiedziały się, jak uchronić się przed niebezpieczeństwem, które może zagrażać dzieciom, gdy korzystają z internetu. Poznały strukturę działania sieci komputerowych. Dowiedziały się, jakich wiadomości nie wolno umieszczać ani przekazywać przez komputer.                

     Kl. IIIc i p. U. Cebula

 

Jesień w IIIc

To już prawdziwa jesień! Szkoda, że lato się skończyło. Ale jesienią też można się zachwycać. W naszej klasie zrobiło się bardzo jesiennie. Wykonaliśmy ozdoby ze skarbów lasu. Ależ mamy pięknie!                                                   

                       Kl.IIIc i p.U.Cebula
Zapach chleba…

Jesień to czas zbiorów różnych roślin z pól. My też poznawaliśmy rośliny: oleiste, włókniste, okopowe, zboża. Poznaliśmy pracę: rolnika, młynarza, piekarza. Wiemy jaka jest droga od nasionka do chleba.

Nasze koleżanki-Emila i Tosia zrobiły nam super niespodziankę-upiekły ze swoimi mamami chleb wg przepisu z podręcznika. Ależ była radość w klasie, gdy objadaliśmy się przepysznym chlebkiem! Do tego było masełko i dżem malinowy od mamy Emilki. Dziękujemy! I…pamiętamy, że chleb należy szanować.

                                                                        Kl.IIIc i p.U.CebulaZIOŁA W 3c

W naszej klasie hodujemy nie tylko zwierzaki, ale też zioła! Mamy: lubczyk, liście laurowe, tymianek, szałwię, oregano, miętę, bazylię, a nawet wykiełkował nam len! Nasz miniogródek pięknie zaczyna nie tylko wyglądać, ale i pachnieć!

 Kl.IIIc i p.U.CebulaHODOWLA W 3 c

I znowu spotykamy się w nowym roku szkolnym!

A z nami nasze rybki. Są już z nami od dwóch lat. Świetnie się czują, doskonale rosną. Mamy tez nowego zwierzaka-chomiczka.

Bardzo chętnie opiekujemy się naszymi pupilami.                                                     

Kl.IIIc i p.U.Cebula
ROK SZKOLNY 2016/2017

 


PRZYJEMNOŚĆ I WIEDZA...

Klasa IIc i Ib były na wycieczce we Wrocławiu. Dzieci obejrzały przepiękny spektakl w Operze Wrocławskiej pt. ,,Pchła Szachrajka”. Doskonała gra aktorska, piękna muzyka, śpiew, taniec, scenografia i kostiumy-wszystko to było na bardzo wysokim poziomie! Dzieci były zachwycone. To była naprawdę  przyjemność! Potem była wiedza… czyli zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego i Ogrodu Botanicznego z ich wspaniałymi okazami fauny i flory z całego świata, które urzekły dzieci swoją różnorodnością i pięknem. Oczywiście największy zachwyt w dzieciach wzbudziła sala szkieletów. Były nią oczarowane! Podobnie zainteresowanie wzbudziły skamieniałości. Każda gablota, sala wzbudzała głosy zachwytu i zaciekawienia, a w ogrodzie-skamieniałe drzewa.

Zmęczeni, ale bogatsi o nowe doświadczenia, wróciliśmy późnym popołudniem do Strzegomia.

                                                    Kl.IIc i p.U.Cebula

 
MATEMATYKA    INACZEJ…
Takie lekcje matematyki lubimy!!!
W kl.IIc zorganizowaliśmy stoiska z różnymi towarami. Powód? Zabawa tematyczna ,,SKLEP”. Przybraliśmy role ekspedientów i klientów. Zorganizowaliśmy różnorodne sklepy, zgromadziliśmy różne towary, przygotowaliśmy kasy, pieniądze, sprzedawaliśmy i kupowaliśmy. Ale najważniejsze było to, że ćwiczyliśmy praktyczne umiejętności matematyczne: dodawaliśmy, odejmowaliśmy, operowaliśmy pieniędzmi, ważyliśmy, mierzyliśmy długości, odmierzaliśmy pojemności, kontrolowaliśmy czas otwarcia naszych sklepów. Zabawa była przednia! Polecamy wszystkim.
                                                               Dzieci z kl.IIc i p.U.Cebula

 

 
Dzień otwarty dla rodziców


Dzień 26 maja to wiadomo, dla każdego dziecka, dzień bardzo ważny- Święto Mamy. My też postanowiliśmy uczcić nasze kochane Mamy i przygotować Im niespodziankę. Ale chcieliśmy zrobić coś innego! No i udało się! Zaprosiliśmy Mamy na dzień otwarty w naszej klasie. Mamy mogły obserwować nas podczas pracy na lekcjach. Była edukacja językowa, plastyczna, muzyczna. Tematem przewodnim była oczywiście MAMA! Mamy słuchały naszych wypowiedzi przeplecionych wierszykami i piosenkami. Były krzyżówki, zabawy ortograficzne, gramatyczne, językowe, plastyczne, pantomima. A wszystko to poświęcone mamie. Ale największą radość sprawił nam konkurs wiedzy o mamach. Sprawdzaliśmy nasze odpowiedzi z odpowiedziami mam, a salwy radosnego śmiechu rozbrzmiewały co chwilę. A na koniec…laurka, kwiatek, życzenia, piosenka, uścisk i całus! Bo cóż lepszego może podarować dziecko swojej Mamie?


                                                                                      Uczniowie kl. II c i p. Ula Cebula


Sadzenie dębów

   Dnia 31.05.2017r.  kl. II c spotkała się z na Górze Krzyżowej z leśniczym-panem Zygmuntem Miziołkiem. Pan leśniczy pokazał nam różne rodzaje roślin, krzewów i drzew. Opowiadał o zwierzętach żyjących w strzegomskim lesie, a nawet o historii bitwy pod Górą Krzyżową. Oglądaliśmy też tablice informacyjne na ścieżce edukacyjnej. Ale najciekawsze miało dopiero nastąpić…

Od jesieni, w naszej klasie, hodowaliśmy w doniczkach żołędzie, z których wyrosły nam śliczne, małe dęby! Pan leśniczy wynalazł dla naszych dębów miejsce wysadzenia na Górze Krzyżowej. Pomógł nam oczyścić teren z chwastów i…zasadziliśmy nasze sadzonki! Radości było przy tym co niemiara! Nawet wodę do podlewania przynieśliśmy ze sobą w butelkach. Teraz nasza klasa na Górze Krzyżowej ma własną szkółkę dębów! Będziemy o nie dbać! Kto wie, może wszystkie sadzonki się przyjmą i wyrosną na potężne drzewa? Pan leśniczy był z nas bardzo zadowolony. W nagrodę za naszą akcję obdarował nas upominkami. Potem był piknik, wspólne oglądanie panoramy Strzegomia ze szczytu góry. Wróciliśmy do szkoły zmęczeni, ale też bardzo dumni i uradowani!                                              

                  Dzieci z kl.IIc i p.Ula Cebula

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


NASZE HOBBY

Nazywam się Ola Pacak. Wraz z moim kolegą z klasy III c Filipem Klameckim uczęszczamy na zajęcia taekwondo. Taekwondo to koreańska sztuka walki. Zajęcia odbywają się w poniedziałki i środy w sali gimnastycznej PSP nr 4 w Strzegomiu. Nasza grupa (7-11 lat) trenuje od godz. 17:15 do godz.18:00. Treningi to bardzo duży wysiłek fizyczny, który poprawia naszą kondycję, wytrzymałość i siłę. Uczymy się technik walki,samoobrony a także zwrotów w języku koreańskim. Co pewien czas zdajemy egzaminy i zdobywamy kolejne pasy, które oznaczają stopień zaawansowania. Filip posiada pas biały, a ja, ponieważ trenuję rok dłużej, pas żółty z zieloną belką. Jeździmy też na zawody, podczas których możemy sprawdzić swoje umiejętności. Treningi taekwondo stały się naszą pasją.

 
Zajęcia otwarte w klasie III b

We wtorek 15 listopada 2016r klasa III B gościła grupę Słoneczka z przedszkola nr 2 "Miś Uszatek" w Strzegomiu na zajęciach komputerowych. Uczniowie zaprezentowali młodszym kolegom stronę internetową naszej szkoły i rysowali w programie Paint. Lekcję przygotowała pani Barbara Niespodziańska realizując projekt "Wesołe przedszkolaki, radosne pierwszaki".
Żywa lekcja historii

Dnia 26.10.2016. kl.IIc wzięła udział w ,,Żywej lekcji historii”, która miała miejsce w naszej szkole. Panowie, którzy wcielili się w role dawnych wojów, ciekawie opowiadali uczniom o pierwszych latach istnienia naszego państwa. Poznaliśmy dawne stroje, narzędzia, zbroje, broń, granice pradawnej Polski. Prowadzący opowiadali też o dawnych zwyczajach, życiu, wierzeniach Polan. Taka lekcja historii na długo pozostanie w naszej pamięci.

                                           Uczniowie kl. IIc i wychowawczyni U. Cebula
Święto Dyni w kl.IIc

Dnia 27.10.2016r. w klasie IIc uroczyście obchodziliśmy ŚWIĘTO DYNI! Wszyscy uczniowie, tego dnia, przyszli do szkoły wspaniale przebrani, w super kostiumach, czapeczkach, oczywiście w kolorach pomarańczowych. Nasze kochane Mamy przygotowały też słodkie niespodzianki – były pyszne babeczki z lukrem, były owocowe żelki oraz czekoladowe batony! Mniam…ale się ucieszyliśmy!! Nasza klasę ozdobiły różnorodne dynie, które uśmiechały się do nas ze szkolnych parapetów. Całą klasą przeszliśmy ,,dyniowym korowodem” korytarzami naszej szkoły, odwiedziliśmy panie Dyrektorki, panią bibliotekarkę, panie na świetlicy szkolnej, którym podarowaliśmy ozdobne dynie.

BAWILIŚMY SIĘ ZNAKOMICIE

                                                     Kl.IIc i wychowawczyni U.Cebula

 WSPÓLNE   CZYTANIE

18 października 2016 roku był miły dzień w klasie II c! Przyszli do nas goście z Zespołu Szkół Zawodowych w Strzegomiu wraz z opiekunką panią Małgorzatą Kossak, bibliotekarką tej szkoły. Nasi starsi koledzy przygotowali dla nas wybrane utwory prozy i poezji dziecięcej. Pięknie je nam odczytali! Byli przebrani za bohaterów prezentowanych utworów. Było wiele radości i uśmiechów. Czekały nas też niespodzianki w postaci zagadek do wysłuchanych utworów, rozmów na ich temat oraz…upominki dla wszystkich uczestników naszego spotkania. Starsi koledzy i ich Pani przekonali nas, jak ważną rzeczą jest czytanie książek oraz odwiedzanie biblioteki szkolnej! Mamy nadzieję na takie spotkania jeszcze nieraz! Do miłego zobaczenia!

                                          Dzieci kl.IIc i wychowawczyni Urszula Cebula
Jesienna   sałatka

Mamy już prawdziwą jesień na dworze. Za oknem coraz częściej deszcz, wiatr, szaruga…. Brrr, dość nieprzyjemnie. Aż nie chce się wychylać nosa z domu! Ale do szkoły trzeba chodzić. Jednak, podczas tych wyjść z domu bardzo łatwo złapać przeziębienie i się rozchorować. Klasa IIc znalazła na to rozwiązanie! Wiemy, jak się ubierać, by nie złapać przeziębienia, ale jeszcze ważniejsze jest to, że wiemy, jak się  ODŻYWIAĆ. 24 października 2016 roku uczyliśmy się o znaczeniu warzyw i owoców dla naszego organizmu w tym trudnym jesiennym czasie. I dlatego…przygotowaliśmy SURÓWKĘ JESIENNĄ, swoistą bombę witaminową!!! SMACZNEGO!

                                                     KL.IIc i wychowawczyni Urszula Cebula
Rok Bibliotek Szkolnych

W Roku Bibliotek Szkolnych nasza klasa bardzo mocno włączyła się w realizację projektu szkolnego rozwijającego kompetencje czytelnicze uczniów. Czytamy dużo książek, często odwiedzamy bibliotekę, prowadzimy dzienniczki lektur, spotykamy się z gośćmi, którzy opowiadają nam o książkach lub je nam czytają.

25 października 2016 roku był wyjątkowy dzień! Przyszliśmy do szkoły przebrani w postaci z bajek i książek dla dzieci. Ale było fajnie i wesoło! Odgadywaliśmy postaci naszych koleżanek i kolegów, którzy opowiadali nam o swoich postaciach, ich przygodach i mocno zachęcali do przeczytania książek. Przez cały dzień świetnie się bawiliśmy, a wielu z nas od razu pobiegło do szkolnej biblioteki, by wypożyczyć zachwalaną książkę.

ZACHĘCAMY UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY DO CZYTANIA!

                                                        Kl. II c i wychowawczyni Urszula CebulaDZIEN CHŁOPAKA W GRUPIE OB

30 września obchodziliśmy w naszej grupie Dzień Chłopaka. Z racji  święta dziewczynki złożyły chłopcom najlepsze życzenia. Każde dziecko otrzymało piękne upominki. Dzień ten upłynął nam w miłej i radosnej atmosferze.

                                               Wychowawczyni, Ewelina Bednarz

 

 


JESIENNY SPACER

Słoneczne i ciepłe jesienne dni  dzieci z oddziału przedszkolnego  wykorzystują na długie spacery m.in. do parku.  Grupa Ob wybrała się w poszukiwanie darów jesieni, zbieraliśmy kasztany, żołędzie i kolorowe liście. Część  tych niezwykłych skarbów wykorzystamy do wykonania pięknych prac. Na zakończenie dzieci świetnie się bawiły na placu zabaw.

                                                           Wychowawczyni Ob. Ewelina Bednarz

 

 


Na komisariacie

Dzieci z oddziału przedszkolnego (gr. 0a) z naszej szkoły odwiedziły miejscowy komisariat. Poznały warunki pracy policjantów i z wielkim zainteresowaniem słuchały, na czym polega ich służba. Wizyta miała charakter edukacyjny. Dzielnicowy zapoznał gości z podstawowymi zasadami bezpiecznej zabawy. Maluchy dowiedziały się m.in. jak mają reagować w przypadku ataku psa. Funkcjonariusze uczyli najmłodszych poprawnego przechodzenia przez przejście dla pieszych, którą stroną drogi należy się poruszać, gdy nie ma chodnika oraz jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych. Omawiali także zagadnienia dotyczące kontaktu z osobą obcą. Przedszkolaki z zaciekawieniem przyglądały się pracy dyżurnego komisariatu i testowały działanie sprzętu, który znajduje się na dyżurce. Jednakże największą frajdę sprawiło najmłodszym oglądanie radiowozu policyjnego i umundurowania funkcjonariuszy.

Nauczyciel Dorota Hojer


Witamy jesień

W klasie II c powitaliśmy jesień, która już nastała. Wokół jest kolorowo, dość ciepło, bo słoneczko jeszcze nam miło przygrzewa. A my cieszymy się, że świat wokół zmienia barwy. W naszej klasie już poczuliśmy tę kolorową  porę roku.

Z przyniesionych darów jesieni wykonaliśmy wspaniałe jesienne stroiki, które ozdobiły naszą salę, ale też gabinet naszej Pani Dyrektor i sekretariat  szkoły. Fajnie, że to już jesień…                                  

           Kl. IIc z wychowawczynią U. Cebulą


WYCIECZKA DO EXPLORAPARKU W WAŁBRZYCHU

Uczniowie klas III c i III e wraz z wychowawczyniami panią D. Staśkiewicz i panią M. Gzyl wybrali się na pierwszą wycieczkę w nowym roku szkolnym do EXPLORAPARKU, który znajduje się w Wałbrzychu. Podczas pobytu na terenie Parku Nauki i Techniki uczniowie poznawali różne ciekawostki matematyczne oraz rozwiązywali je poprzez działanie w formie zabawy. Dziewczęta i chłopcy uczestniczyli w lekcji pt. „Matematyka w przyrodzie”, podczas której nauczyciel – animator zapoznał uczniów z ciągiem liczb, zwanym ciągiem Fibonacciego. Nazwisko skomplikowane, ale reguła okazała się zrozumiała dla dzieci, może dlatego, że można ją odnaleźć w budowie wielu wytworów natury takich jak: kwiaty, owoce, liście czy plaster miodu. W drodze powrotnej do domu oczywiście zawitaliśmy do Mc'Donalda. Kolejną już wycieczkę zaliczamy do udanych.

  
Inauguracja roku szkolnego w klasie V B

We wtorek, 13. września klasa V B uczciła inaugurację roku szkolnego specjalnym grillem, w którym wzięli udział uczniowie i ich rodzice. Przed wspólną wyprawą, wszyscy zostali poinformowani o konieczności zachowania bezpieczeństwa podczas drogi do Międzyrzecza, gdzie odbyło się spotkanie. Oprócz instrukcji, dzieci otrzymały również kamizelki odblaskowe, w których wyruszyły.

Na miejscu czekało wiele atrakcji. Poza samym grillem, kiełbaskami i ciastem, uczestnicy brali udział w grach i zabawach. W organizacji przedsięwzięcia swój duży udział mieli rodzice uczniów. Na miejscu każdy znalazł coś dla siebie. Było dużo radości i śmiechu, czas na rozmowę o podróżach wakacyjnych. Wszyscy świetnie się bawili i w miłej atmosferze rozpoczęli kolejny rok nauki.

 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

Uczniowie kl II c wraz z rodzicami i wychowawcą witają wszystkich w nowym roku szkolnym 2016/2017. Naszym nauczycielom życzymy dużo cierpliwości i wyrozumiałości. Wszystkim koleżankom i kolegom życzymy wytrwałości w nauce i sukcesów w osiąganiu założonych celów. Pamiętajcie, że książka to wasz przyjaciel.

                          Uczniowie, rodzice i wychowawca kl III c – D. Staśkiewicz

 

 

 

KLASOWE GRILLOWANIE

We wtorek tj. 21.06.2016 uczniowie klasy II c wraz z rodzicami , babciami , rodzeństwem oraz z wychowawcą panią Dorota Staśkiewicz brali udział w rodzinnym grillowaniu, które odbyło się na terenie Karmela przy kościele pw Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej. Podczas pobytu na terenie Kamelu dzieci bawiły się, skakały na skakankach, grały w badmintona, grały w piłkę czy w gry planszowe. Rodzice chętnie dzieciom towarzyszyli. W rolę „kucharzy” wcielili się ojcowie chłopców: Adriana, Krystiana i Wiktora. Kiełbaski z grilla smakowały dzieciom, ale każdy chętnie też zjadł loda. Cieszymy się, że dopisała nam pogoda. Fajny był festyn rodzinny.
Western City!


Z okazji Dnia Dziecka klasy Id oraz Ie wybrały się na wycieczkę do Western City w Karpaczu. Dzieci mogły zobaczyć wiele atrakcji takich, jak: pokaz pracy z biczem kowbojskim, pojedynek rewolwerowców, pokaz tańca indiańskiego, pokaz Rewolwerowca z coltami. Każdy mógł spróbować swoich sił podczas strzelania z łuku, rzutu nożami czy jeździe konnej. Emocji było, co nie miara, lecz dobrą zabawę, co jakiś czas psuła nam kapryśna pogoda, przez którą musieliśmy zrezygnować z ostatniej atrakcji, jakim był napad na bank. Pomimo przygód i niespodziewanych niespodzianek wycieczkę możemy zaliczyć do udanych.
Wizyta w przedszkolu


W czwartek 9 czerwca 2016r. w ramach rewizyty  klasy pierwsze dostały zaproszenie do Publicznego Przedszkola nr 4 w Strzegomiu.  Dzieci przygotowały dla nas piękną niespodziankę- bajkę pt. ,,Król czasu”. Mali aktorzy spisali się na medal! Wspaniale przedstawiły swoje rolę, zaśpiewały piosenkę. Z wielkim zaciekawieniem oglądaliśmy ich występy a na sali panowała zupełna cisza. Zostaliśmy ciepło przywitani przez wychowawczynię grupy oraz Panią Dyrektor Krystynę Szałecką.  W ramach podziękowania dzieci podarowały swoim młodszym kolegom i koleżankom album z samodzielnie wykonanymi pracami.

 

 
DZIEŃ MAMY

31 maja w oddziale przedszkolnym Oa odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy. Na imprezę przyszły mamy, które najpierw miały okazję obejrzeć występy artystyczne swoich pociech. Dzieci jak zwykle rewelacyjnie zaprezentowały się zgromadzonej publiczności. Występom towarzyszyły gromkie brawa, śmiech i zachwyt zgromadzonych licznie mam. Po części artystycznej dzieci wręczyły swoim mamom samodzielnie wykonane piękne bukieciki. Po głównej części uroczystości nastąpił słodki poczęstunek dla zebranych gości oraz pogaduszki przy kawie i herbatce. Takie spotkania są okazją do bliższego poznania oraz do wyrażenia podziękowań.

                                                                        Wychowawczyni Ewelina Bednarz

 WYCIECZKA W KARKONOSZE

Dnia 31 maja 2016 r, uczniowie klasy II c i II e wybrali się na wycieczkę do Centrum Informacyjnego Karkonoskiego Parku Narodowego znajdującego się w Karpaczu. Podczas pobytu w Centrum mieszczącym się w jednym z niewielu zachowanych w regionie domów o typowej karkonoskiej architekturze, uczniowie uczestniczyli w bardzo ciekawych zajęciach. Dzieci zwiedziły ekspozycję geologiczno-geomorfologiczną, Ogród Ziół i krzewów karkonoskich oraz Domek Laboranta. Zwiedzając ekspozycję, uczniowie zapoznali się z niezwykle ciekawą budową geologiczną i unikatowymi formami terenu, jakie można podziwiać we wschodnich Karkonoszach. Spacerując po Ogrodzie Ziół i krzewów karkonoskich, dzieci zobaczyły na żywo ponad 100 gatunków roślin leczniczych Karkonoszy. W Domku Laboranta uczniowie poznali fascynującą historię karkonoskich laborantów. Podczas zajęć w laboratorium każde dziecko obserwowało eksponaty – kora drzewa, owady, liście itp. - pod mikroskopem. Udział w tej wycieczce był naprawdę wspaniałą lekcją i prezentem od rodziców z okazji Dnia Dziecka.
ZDROWE PIERWSZAKI

  Wiemy, jak ważne jest, dla naszego organizmu, prawidłowe odżywianie. Dlatego kolejny już raz uczyliśmy się przygotowywać sałatki z wiosennych nowalijek. Bardzo mocno przykładaliśmy się do tego, by sałatki były smaczne i pięknie wyglądały! My też pięknie się prezentowaliśmy w fartuszkach, z ładnie nakrytymi stoliczkami a nawet... kucharskimi czapami na głowie. A jak wspaniale pachniało nie tylko w naszej klasie, ale i  na całym korytarzu!!! Byliśmy z siebie bardzo dumni, a nasi rodzice jeszcze bardziej.

 

                                                                                                                klasa Ic
UCZNIOWIE Z KLASY II c W ”KARMELU”

Dnia 12.05.2016 uczniowie klasy II c byli na wycieczce w Strzegomskim Centrum Aktywności Społecznej "Karmel". Przewodnikiem i gospodarzem spotkania w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich był pan Tomasz Smagłowski, który oprowadzał dzieci po obiekcie i opowiadał jego historię. Najciekawszym punktem programu była wizyta w Izbie Tradycji Ziemi Strzegomskiej, stanowiącej swego rodzaju muzeum regionalne. Dzieci miały okazję poznać stare instrumenty muzyczne, sprzęty gospodarstwa domowego czy centralę telefoniczną. Najwięcej frajdy sprawiła dzieciom możliwość dotykania eksponatów. Na zakończenie wycieczki dzieci dostały baloniki i flagi propagujące Unię Europejską. Uczniowie klasy II c przeżyli kolejny miły dzień. Zapraszamy do oglądania zdjęć.
Klasowy Teatr w I c

   W klasie Ic bardzo lubimy zabawy tematyczne. Lubimy bawić się ,,w sklep”, ,,ogrodnictwo”, ,,kucharzy”. I tym razem nasza radość była przeogromna, gdy Pani Ula zapowiedziała zabawę… w teatr. Początkowo poznawaliśmy teatr, zawody ludzi z nim związanych, specjalistyczne słownictwo. Przypomnieliśmy sobie lekcję teatralną w teatrze w Cieplicach, rodzaje lalek w nim występujących. Potem poznaliśmy bajki ,scenki rozpisane na role. Uczyliśmy się czytać je z podziałem na role. Ale najwięcej radości dały nam zajęcia na których szykowaliśmy kukiełki, pacynki, kostiumy, scenografie oraz wymyślaliśmy scenki do różnych bajek. Były też próby generalne po lekcjach w naszych domach. Moc  radosnych wrażeń dało nam odgrywanie wymyślonych przedstawień przed naszymi kolegami!

Bawiliśmy się wspaniale i chętnie powtórzymy takie zajęcia!           

                                                                                         Dzieci z klasy I c

                     W KL II C RODZICE CZYTAJĄ RAZEM Z DZIEĆMI

Dnia 7.04.16 r. wychowawczyni klasy II c pani Dorota Staśkiewicz zaprosiła na lekcję języka polskiego mamę Kubusia Bobowskiego i babcię Oli Pacak. Ponieważ 2.04. - w rocznicę urodzin H. Ch. Andersena przypada Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci - uczniowie klasy II c postanowili go uczcić wspólnym czytaniem. Panie czytały dzieciom baśń Andersena pt. „Brzydkie kaczątko”. Następnie uczniowie wspólnie analizowali treść baśni oraz formułowali ciekawe i trafne wnioski. Dzieci wykonały również szereg zadań związanych z przeczytaną lekturą. Taka lekcja bardzo się uczniom podobała i przyczyniła się z pewnością do propagowania czytelnictwa. Zachęciła również dzieci i rodziców do wspólnego czytania.CO NAM WYROŚNIE?

Dnia 31.03.2016 uczniowie klasy II c bawili się w ogrodników. Każdy uczeń otrzymał małą doniczkę, do której nasypał ziemię, a następnie posadził w niej czosnek. W innych doniczkach uczniowie siali nasionka rzeżuchy lub rzodkiewki. Każdy uczeń zastanawiał się „Co nam wyrośnie?” Jednak na odpowiedź na to pytanie uczniowie muszą trochę poczekać. Podczas wzrostu roślin dzieci będą je podlewać i obserwować. Mali ogrodnicy będą również czuwać nad tym, aby ich roślinki miały zapewnione odpowiednie warunki do tego, by ładnie rosnąć. Podczas zajęć dzieci przypominały, że roślina do właściwego rozwoju potrzebuje odpowiedniego światła, wody i gleby. Uczniowie postarali się zapewnić takie warunki swoim roślinom. Z niecierpliwością czekamy na „plony”. Pozdrawiamy wiosennie – uczniowie klasy II c wraz z wychowawcą

D. StaśkiewiczWSPÓLNE CZYTANIE

Jaka była nasza radość, gdy do naszej klasy zawitali starsi koledzy z kółka dziennikarskiego, by poczytać nam, z podziałem na role, książkę pt. ,,Tajemnica biblioteki". Bardzo zainteresowała i zaciekawiła nas treść czytanej publikacji. Zapewne, gdy będziemy już wypożyczać książki ze szkolnej biblioteki, niejeden z nas sięgnie po tę pozycję. Bardzo lubimy, gdy ktoś czyta nam książki. Robimy coraz większe postępy w czytaniu, poznajemy literki, by móc czytać samodzielnie. Dziękujemy starszym kolegom za tak miłe przeżycia, a pani Dorocie Bielawskiej, że o nas pamiętała i.....czekamy na więcej.

Kl. Ic i pani Ula Cebula
ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW

Zbliżają się Święta Wielkanocne. Czas ten można wykorzystać na wykonywanie pisanek, różnorodnych stroików i ozdób. W oddziale przedszkolnym Oa odbyły się warsztaty wielkanocne, podczas których dzieci  wraz z rodzicami wytwarzali ozdoby na wielkanocny stół. Wykazali się duża kreatywnością i inwencją twórczą. Powstały wspaniałe kolorowe pisanki. Takie zajęcia to doskonała okazja do poznania przez dzieci tradycji zdobienia jaj wielkanocnych i radość ze wspólnej pracy razem z rodzicem. Powstałe przepiękne prace zostały przekazane na kiermasz wielkanocny. Przybyłym rodzicom bardzo serdecznie dziękuję za mile spędzony wspólnie czas i życzę zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych.                                                                                                                                                  Wychowawca Ewelina Bednarz
„PISANKI, PISANKI JAKA MALOWANE...” - W KLASIE II C

Dnia 21.03.2016 r. uczniowie klasy II c wraz z mamami i babciami brali udział w warsztatach wielkanocnych, które odbyły się na terenie naszej szkoły. Warsztaty na zaproszenie wychowawczyni klasy II c pani Doroty Staśkiewicz przeprowadziły panie z I. Rasławska i D. Winsz. Dziewczęta i chłopcy mogli zobaczyć, jak można wykonać własną pisankę przy pomocy małego nożyka. Uczniowie chętnie próbowali swoich sił w wydrapywaniu różnych wzorów na kolorowych jajkach. Dużą ciekawością cieszyło się robienie pisanek przy pomocy gorącego wosku. Uczniowie również tym razem chętnie pracowali. Każdy uczeń z wielkim zapałem rysował wielkanocne wzorki na ugotowanych jajkach. Warsztaty sprawiły wielką frajdę dzieciom i dorosłym. Uczniowie klasy II c wraz z wychowawczynią składają wszystkim życzenia: WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH!
 Dzień Kobiet w klasie 1 c

Bardzo lubimy, by w klasie ciągle coś się działo! I tak było dziś. Nasze dziewczynki i Pani otrzymały z okazji Dnia Kobiet moc życzeń, uśmiechów, kwiaty i baaaardzo piękny i pomysłowy upominek-koszulki z napisem ,,Super Kobieta". Było moc śmiechu! Dziękujemy naszym wspaniałym rodzicom za  niespodziankę.

Dziewczynki z kl. Ic i Pani Ula CebulaPoczątek marca w 1 c

Dziś w klasie 1c poczuliśmy prawdziwą wiosnę. Założyliśmy hodowlę kwiatów. W doniczkach posadziliśmy cebulki tulipanów, przebiśniegów. Wysialiśmy nasiona fasoli, rzeżuchy, niezapominajek. Ale największą radość dało nam założenie akwariów dla rybek! Sypanie żwirku, układanie muszelek, mocowanie roślin i wkładanie rybek-to dopiero była frajda! Mamy pokarm, środek do dezynfekcji, sitko. Będziemy bardzo troszczyć się o nasze zwierzątka.                

Dzieci z kl.1c
Dzień Babci i Dziadka w grupie O a

Uroczystość z okazji tego święta odbyła się 25.01.2016r. Dzieci przygotowały dla swoich specjalnych gości program artystyczny – recytowały wiersze, śpiewały piosenki. Następnie  obdarowały swoich ukochanych gości upominkami. Babcie dostały świeczniki, a dziadkowie kalendarze. Wszystkie upominki wykonały dzieci samodzielnie, wykorzystując do tego przeróżne ozdoby. Na koniec uroczystości zaproszono babcie i dziadków do słodkiego poczęstunku z kawą i herbatą.


DZIEŃ BABCI I DZIADKA

21 stycznia w klasie 1d odbyła się wyjątkowa uroczystość z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka, na którą zaproszeni zostali Babcie i Dziadkowie. Goście nie zawiedli i przybyli bardzo licznie. Podczas prezentowanego programu artystycznego nie obyło się bez braw, uśmiechów i ukradkiem ocieranych łez. Część artystyczna zakończyła się wręczeniem Babciom i Dziadkom laurek oraz drobnych upominków wykonanych  samodzielnie przez ich wnuczęta.

Anna Grochowska

 


SPOTKANIE WIGILIJNE W KLASIE II c

Dnia 21 grudnia 2015 w sali 14 odbyło się spotkanie wigilijne dzieci z klasy II c i ich rodziców. Spotkanie zaczęło się od wspólnego zaśpiewania kolędy „Wśród nocnej ciszy”. Następnie uczniowie zaprezentowali rodzicom przygotowane jasełka. Podczas występu rodzice wspierali uczniów wspólny śpiewaniem kolęd – korzystając z klasowego „telebimu”. Występ dzieci bardzo się rodzicom podobał. Jak przystało na Wigilię wszyscy uczestnicy spotkania składali sobie życzenia, dzieląc się opłatkiem. Rodzice przygotowali również poczęstunek. To był naprawdę „dzień jeden w roku” - zgodnie ze słowami piosenki, którą wszyscy zaśpiewaliśmy.

Wszystkim odwiedzającym tę stronę uczniowie klasy II c wraz z wychowawcą panią Dorotą Staśkiewicz życzą WESOŁYCH ŚWIĄT.


GOŚCIE W NASZYM ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

Dnia 11.12.2015r. oddział przedszkolny 0a  odwiedziły dzieci z Publicznego Przedszkola nr 2 w Strzegomiu w ramach realizowanego od wielu lat projektu „Wesołe przedszkolaki, radosne pierwszaki”. Z racji tego, że zbliżał się magiczny okres świąt Bożego Narodzenia powitaliśmy naszych rówieśników świąteczną piosenką. Podczas zajęć plastycznych dzieci wykazały się dobrą organizacją pracy oraz współpracą w zespole. Zadanie polegało na wykonaniu stroika świątecznego. Stroik był nietypowy, bo wykonany z wyciętych  papierowych „łapek” ozdobionych przez dzieci. Wykonaliśmy dwa takie stroiki, jeden dla grupy z PP nr 2, drugi dla oddziału 0a. Stroik stał się świąteczną ozdobą oraz pamiątką po wizycie przemiłych gości. Na koniec wizyty podziękowaliśmy za przybycie oraz miłą współpracę i złożyliśmy sobie świąteczne życzenia.

                                                                           Wychowawczyni Ewelina Bednarz

               FILM OD MIKOŁAJA DLA KLASY II c

Uczniowie klasy II c wysłali pocztą elektroniczną list do Mikołaja. Zawarli w nim oczywiście prośbę o prezenty. Każdy prezent został dokładnie przez dzieci narysowany. Jakież było zdziwienie dzieci i rodziców, gdy podczas zebrania wychowawczyni klasy pani Dorota Staśkiewicz wyświetliła film od świętego Mikołaja - przesłany specjalnie dla uczniów klasy II c . Każde dziecko otrzymało również paczkę oraz kopię filmu. Radości nie było końca. Polecamy obejrzenie zdjęć i filmu od Mikołaja

http://www.listymikolaja.pl/film/4a6f7a5a09a2295343194343f7f58e76342a102e/
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku. Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego pluszowego misia - przecież jest to jedna z najpopularniejszych zabawek! W piątek dzieci z klasy I e obchodziły DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. Każdy przyniósł swoją ulubioną zabawkę, którą przedstawił swoim kolegom i koleżankom. Wprowadzeniem do świetnej zabawy były konkursy związane z ulubionymi misiami dzieci, szukanie z zamkniętymi oczami swojej zabawki, co było dla każdego nie lada wyzwaniem. Wszyscy, siedząc w jednym kole, wysłuchali bajki o ,,Trzech Świnkach” opowiadanej przez… MISIA naszej koleżanki Patrycji. Wspaniałą zabawą było również namalowanie swojego misia na kartce papieru.

Dzień zakończył się bardzo radośnie i obfitował w wiele niespodzianek.                                                                          Wychowawca: Natalia Kluj

 

 
DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI W I e

11 listopada obchodzimy najważniejsze polskie święto narodowe - odzyskanie niepodległości po 123 latach zaborów. W związku z tym, w każdej klasie wychowawcy przeprowadzili zajęcia, na których uzmysłowili uczniom, jak ważna to była chwila dla Polski, jak wielu ludzi musiało poświęcić życie, abyśmy mogli być wolni. W klasie I e dzieci wysłuchały, jaką drogę ku wolności musiał przebyć nasz kraj, zobaczyły film poświęcony dniu 11 listopada, dowiedziały się, jakie mundury nosili niegdyś żołnierze, dlaczego kiedyś na ziemi polskiej nie mogła powiewać biało- czerwona flaga ani rozbrzmiewać polska mowa. Każde dziecko wykonało kotyliony biało -czerwone, przypomniało sobie, dlaczego należy szanować barwy ojczyste. Na koniec pokolorowaliśmy godło Polski, a prace zawiesiliśmy na klasowej tablicy, aby każdy mógł podziwiać nasze dzieło.PRZEDSZKOLAKI W II c

Dnia 30.10 2015 r. klasa II c wraz z wychowawczynią panią Dorotą Staśkiewicz gościła dzieci z przedszkola nr 4 w Strzegomiu. Zajęcia dla przedszkola w ramach realizowanego od wielu lat w naszej szkole projektu „Wesołe przedszkolaki, radosne pierwszaki” zaczęły się „deszczową muzyką” - stąd dekoracje z parasolek. Następnie dzieci z klasy drugiej zaprezentowały wiersz Jana Brzechwy „Na starganie”, do którego wcześniej przygotowały plansze z warzywami i udekorowali nimi klasę.

Przedszkolaki wraz z uczniami klasy II c wykonywali z jesiennych warzyw i owoców różne „stworki" i postaci według własnego pomysłu. Uczniowie ładnie przygotowali się do zajęć praktycznych. Każde dziecko przyniosło potrzebne materiały na wykonanie swojej pracy oraz pracy kolegi lub koleżanki z przedszkola. Podczas zajęć uczniowie wykonywali zdjęcia, które poniżej prezentujemy. Na zakończenie zajęć każdy przedszkolak otrzymał ulotkę szkoły oraz postać Koziołka Matołka – do pomalowania. Dzieci z klasy II c otrzymały od ich młodszych przyjaciół słodycze.

 

 

ROK SZKOLNY 2015/2016


KULINARNIE W II c

27.10.2015 uczniowie kasy II c urządzili kulinarny dzień. Dzieci podzieliły się na zespoły, następnie ustaliły między sobą zgodnie z podanym przepisem, jakie składniki na jesienną sałatkę każde z nich przyniesie. Uczniowie ustali również wcześniej dokładny plan działania. Każde dziecko w grupie miało wyznaczone zadanie. Wspólnie dzieci przygotowały miejsce pracy -ustawiły stoliki dla swojej grupy. Do misek należących do poszczególnych grup dzieci wrzucały pokrojone bądź odcedzone na sitku (groszek) produkty, które następnie według własnego smaku doprawiły. Wychowawczyni pani Dorota Staśkiewicz pomagała swoim uczniom. Gdy sałatka była gotowa, uczniowie ją wspólnie spożywali.

Podczas zajęć uczniowie wykazali się dobrą organizacją pracy oraz współpracą w zespole. Dzieci sprawnie przygotowały salę do nietypowych zajęć, po czym ją uporządkowały i posprzątały. Podobnie jak na szkolnej wycieczce również podczas tych zajęć dzieci wykonywały zdjęcia, które poniżej zamieszczamy.

Dzień Chłopaka w I c

Jakaż  była radość wśród chłopców klasy Ic PSP4, gdy zostali obdarowani wspaniałymi prezentami – koszulkami z napisem SUPER CHŁOPAK, z okazji Dnia Chłopaka. Wszyscy, od razu, założyli je na siebie i dumnie maszerowali po szkolnym korytarzu. Nie obyło się bez życzeń i tradycyjnego ,,Sto lat” odśpiewanego przez koleżanki, mamy i panią wychowawczynię. A to wszystko dzięki  pomysłowości Rodziców, którym bardzo dziękujemy!

Chłopcy z Ic i wychowawczyni U. Cebula

Świąteczna wizyta przedszkolaków

Jak co roku do naszej szkoły zawitali bardzo mili goście - przedszkolaki wraz ze swoimi nauczycielami. Tym razem dzieci z Przedszkola nr 2 oraz Przedszkola nr 3 odwiedziły szkolne zerówki 0b i 0c. Ponieważ zbliża się Boże Narodzenie, wszyscy razem wykonaliśmy świąteczne ozdoby: długi i kolorowy łańcuch choinkowy oraz świąteczne czapki. Naszych gości przywitaliśmy piosenką i miłym słowem. Na koniec wizyty podziękowaliśmy za przybycie oraz miłą współpracę i złożyliśmy sobie świąteczne życzenia. Prace wykonane przez dzieci pozostały w sali i stały się piękną, kolorową, świąteczną ozdobą oraz pamiątką po wizycie przemiłych gości.MATEMATYKA NA WESOŁO

„Matematyka na wesoło” to lekcja przeprowadzona w naszej szkole dla przedszkolaków. W dniu 26 listopada dzieci z przedszkola nr 4 w Strzegomiu zostały zaproszone na lekcję matematyki, którą w klasie I c przeprowadziła pani mgr Dorota Staśkiewicz. W czasie wizyty w szkole przedszkolaki odwiedziły dzieci w oddziale przedszkolnym znajdującym się w Czwórce, a następnie brały udział w zajęciach matematyki. Podczas tych zajęć dzieci wraz ze swoimi kolegami z klasy I c w swobodny i pełen zabawy sposób poznawały podstawowe figury geometryczne. Przedszkolaki miały np. nazwać i odnaleźć w sali lekcyjnej koła, kwadraty, trójkąty i prostokąty. Każde dziecko mogło sobie wybrać ulubioną figurę geometryczną, którą w postaci emblematu umocowało na swoim ubraniu. Dzieci wskazywały również sytuacje bądź miejsca z życia codziennego, w których wykorzystywane są figury geometryczne – np. znaki drogowe czy choćby pizza w kształcie koła itp. Z figur geometrycznych zostały również skomponowane rysunki, które dzieci pomalowały. Ponieważ przedszkolaki tak ładnie pracowały i wykazały się dużą wiedzą matematyczną, otrzymały pamiątkowy dyplom „Matematyka – znawcy figur geometrycznych”. Dyplomy te wręczył dzieciom sam Koziołek Matołek, który specjalnie dla przedszkolaków przyjechał aż z Pacanowa. Każde dziecko z przedszkola otrzymało również „portret” Koziołka do pokolorowania oraz ulotkę promującą PSP nr 4 im. Kornela Makuszyńskiego w Strzegomiu.  Mamy nadzieję, ze wizyty przedszkolaków w naszej szkole zachęcą je i ich rodziców do tego, aby  już w niedalekiej przyszłości dzisiejsze przedszkolaki stały się pierwszakami w Czwórce. Zachęcamy i zapraszamy do nas!

 PASOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

 

STYCZEŃ I LUTY W ZERÓWCE

 13.01.2014

Po świątecznej przerwie przyszedł czas na zajęcia umuzykalniające z grupą Artos, gdzie wszystkie dzieci  jak zwykle bardzo miło spędziły czas, ucząc się grać na różnorodnych instrumentach.

22.01.2014

Odbył się klasowy Dzień Babci i Dziadka. Dzieci przygotowały dla swoich gości ciekawe wierszyki, taniec oraz zaśpiewały piękną piosenkę. Na koniec odbyły się różnorodne konkursy, w których uczestniczyły babcie i dziadkowie razem z wnuczkami, wnukami.

24.01.2014

Wszystkie dzieci wybrały się na szkolny plac zabaw w celu zbadania właściwości śniegu. Wyprawa  zakończyła się śnieżnym szaleństwem, w którym uczestniczyły wszystkie dzieci.

13.02 2014

Odbyła się zabawa karnawałowa wspólnie z grupą Artos.

Od 17.02.2014 do 03.30.2014 trwały ferie zimowe, podczas których wszyscy wypoczęliśmy i nabraliśmy sił do dalszej pracy.

  

    

 GRUDZIEŃ W ZERÓWCE

  Grudzień był bardzo pracowity dla dzieci z zerówek. Nasze działania przygotowawcze do świat rozpoczęliśmy od odwiedzenia Fabryki Bombek w Złotoryi, gdzie wszyscy z zaciekawieniem przyglądali się jak powstają bombki, jakie piękne wzory i kolory można wyczarować na tym kawałku szkła.
  6 grudnia jak pewnie do wszystkich dzieci na świecie przyszedł do nas Mikołaj i ofiarował worek prezentów. Żeby dostać taki podarunek musieliśmy się jednak bardzo postarać, zaśpiewać piosenkę, powiedzieć wierszyk, ponieważ nasz Mikołaj był bardzo wymagający;) 
  12 grudnia w odwiedziny do szkoły przyszły przedszkolaki z Publicznego Przedszkola nr. 2 im. Misia Uszatka. Wszyscy z zaciekawieniem opowiadaliśmy sobie jakie zwyczaje panują u nas w domach na Święta, na jakim etapie przygotowań do Świąt jesteśmy. Po miłych rozmowach wszyscy pięknie ozdobiliśmy bombkę na papierze i chwaliliśmy się wykonaną pracą. Atmosfera była wspaniała, oby więcej takich chwil.
   20 grudnia odbyła się Wigilia klasowa. Wszystkie dzieci siedząc w kole śpiewały kolędy, dzieliły się opłatkiem. Na koniec zajadaliśmy się pysznym ciastem, które upiekły nasze babcie oraz piliśmy pyszny soczek. Nie odbyło się bez drobnych upominków, które bardzo nas ucieszyły.
   I to koniec niespodzianek w miesiącu grudniu. Mamy nadzieje,że miesiąc styczeń też będzie obfitował w tak emocjonujące wydarzenia.
 

                                                                                                                   

Dzień Niepodległości

9 listopada tuż przed obchodami Święta Niepodległości dzieci z oddziału przedszkolnego w naszej szkole również poznały historię drogi do wolności naszego państwa. Chociaż temat był bardzo trudny dla takich maluchów zajęcia prowadzone były w taki sposób, aby natchnąć duchem patriotyzmu także takie małe dzieci. Na zajęciach dzieci dowiedziały się jakie mundury niegdyś nosili żołnierze a jakie noszą teraz, dlaczego kiedyś na ziemi polskiej nie mogła powiewać biało- czerwona flaga oraz rozbrzmiewać polska mowa, usłyszały także jak trzy obce państwa dokonały rozbiorów naszego kraju, wykonały biało- czerwone kotyliony oraz samodzielnie namalowały duża flagę Polski na szarym papierze. Na końcu wspólnie z nauczycielem z odpowiednią postawą odśpiewały hymn Polski.

 


KOLEJNY RAZ W PACANOWIE!

W dniach od 31 maja 2013 do 2 czerwca 2013 roku uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Kornela Makuszyńskiego w Strzegomiu uczestniczyli w XI Festiwalu Kultury Dziecięcej w Pacanowie oraz Zjeździe Szkół Kornelowskich. Dzień Dziecka zapowiadał się wyśmienicie ? program osiemdziesiątych urodzin Koziołka Matołka był tak atrakcyjny, że wszyscy czekaliśmy na udział w bajkowym korowodzie z niecierpliwością. Niestety atrakcje festiwalu przegrały z pogodą. Mimo zimna i rzęsistego deszczu przeszliśmy z rynku na stadion sportowy, gdzie rozpoczął się plenerowy koncert gwiazd. Prowadziła go aktorka Joanna Koroniewska z Maciejem Dowborem, którzy jako pierwsi czytali bajki dzieciom. Po nich wystąpił znakomity aktor Artur Barciś. W koncercie gwiazd polskiej sceny muzycznej i kabaretowej rozgrzali przemokniętą publiczność: popularny zespół Pectus, Kabaret Skeczów Męczących i zespół Bracia, Piotra i Wojciecha Cugowskich. Niestety ?morze w butach? wygoniło nas ze stadionu. Na szczęście pogoda nie zepsuła atrakcyjnych rozgrywek sportowych i dyskoteki zorganizowanej w goszczącej nas szkole podstawowej w Pacanowie.

Następny dzień powitał nas słońcem. Obejrzeliśmy kolorowy rynek pacanowski, strefę twórczości, warsztaty kowalstwa artystycznego, warsztaty garncarskie. Jednak najwięcej emocji wzbudził bajkowy świat, który mieliśmy okazję poznać w Europejskim Centrum Bajki, gdyż wizyta tam to prawdziwa podróż w krainę marzeń i snów. To niepowtarzalne miejsce, które inspiruje do sięgania po literaturę oraz służy pielęgnowaniu pozytywnych wartości wśród dzieci, ale także i dorosłych. Każdy z nas znalazł się w bajce pełnej niespodzianek i interaktywnej zabawy.

 

 

 


Międzynarodowe Dni Ziemi

      ?Wszystkie śmieci są nasze? ? pod takim hasłem zorganizowany został happening ekologiczny z okazji Dnia Ziemi. Happening był częścią programu realizowanego przez szkołę pod patronatem Urzędu Miast dotyczącego  segregacji odpadów. W happeningu wzięło udział 550 uczniów klas I - VI  PSP nr 4 w Strzegomiu. Celem działań było uświadomienie mieszkańcom miasta problemu niewłaściwego składowania i spalania śmieci, a także korzyści wynikających z segregacji i wtórnego ich wykorzystania. Przez cały kwiecień uczniowie przygotowywali się do tego wydarzenia:

-    wykonywali plakaty związane z tematem,

-    namalowali napisy na transparentach,

-   na godzinach wychowawczych uczestniczyli w zajęciach, gdzie zdobyli umiejętności rozpoznawania rodzajów opakowań i rozdzielania ich do odpowiednich pojemników, poznali pozytywne skutki przetwarzania odpadów oraz oglądali prezentację multimedialną pt. ?Nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi w Gminie Strzegom".

 Zgodnie z harmonogramem, w dniu 22 kwietnia w godzinie 9.30 barwny korowód uczniów, zebrał się przed budynkiem szkoły. Młodzież ubrana była w kolory ?pojemników? do segregacji odpadów (plastik, szkło, papier, metal) oraz niosła przygotowane wcześniej transparenty z hasłami zachęcającymi do segregacji.  Skandując hasła o recyklingu, uczniowie udali się na Rynek, w celu przypomnienia wszystkim mieszkańcom naszej miejscowości, że o Ziemię należy dbać codziennie, a nie tylko przy okazji  obchodów Dni Ziemi.  Delegacja uczniów złożyła na ręce burmistrza Miasta i Gminy Strzegomia  pana  Zbigniewa Suchyty petycję, w której przekazała swoje prośby i nadzieje na to, że środowisko, w którym przyjdzie im żyć będzie przyjazne. Nasi uczniowie wiedzą, że by tak było, muszą sami dbać o swoje najbliższe i dalsze otoczenie.

 Po rozmowie z Burmistrzem uczniowie  udali się do sali gimnastycznej  szkoły, na dalszą część obchodów Dni Ziemi. Już hol szkoły witał wszystkich przybyłych kolorowo i ekologicznie. Można było obejrzeć wystawę prac ekologicznych uczniów dotyczącą segregacji i recyklingu odpadów, plakaty. 

        Uroczystość rozpoczęła się Konkursem Piosenki Ekologicznej klas IV-VI. Poziom przygotowania klas był wyrównany. Uczestnicy wykazali się niezwykłą pomysłowością i jury na pewno miało duże problemy z podjęciem decyzji. Ostatecznie wygrała klasa VI b, tuż za nią uplasowała się klasa V a, a na trzecim miejscu  znalazła się klasa IV c.

 Wszyscy uczestnicy otrzymali  dyplomy, a klasy, które zajęły I,II,III miejsce nagrody. Na zakończenie odbyła się prelekcja dotycząca segregacji odpadów, ich przetwarzania oraz  wpływu na środowisko,  w którym my wszyscy żyjemy.

    Wprawdzie jedna jaskółka nie czyni wiosny, ale mamy nadzieję, że uczyniliśmy mały krok w kierunku poprawy czystości naszego najbliższego otoczenia.

 


NOC Z ANDERSENEM

Już po raz dziewiąty uczniowie klas trzecich wraz z wychowawcami spędzili w murach PSP Nr 4 niezwykłą, pełną niespodzianek noc ? ?Noc z Andersenem?.  19 kwietnia odwiedził bowiem naszą szkołę niezwykły gość ? autor wielu wspaniałych baśni i bajek dla dzieci ? Pan Jan Christian Andersen. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 18 podpisaniem kontraktu i piosenką, którą wszyscy przywitali niezwykłego gościa. Dzieci podzielone na trzy grupy opracowały hasła i rymowanki dla swojej drużyny, która nosiła miano jednej z baśni Andersena. Były więc Calineczki, Małe Syrenki i Stokrotki. Łatwo można było je rozpoznać, ponieważ każdy uczestnik miał na głowie opaskę z postacią danej bajki.

Jak co roku w spotkaniu z Panem Andersenem uczestniczyło wielu wspaniałych gości, którzy czytali dzieciom wybrane fragmenty baśni Andersena. W tym roku byli to:

1.      p. Dalia Żminkowska ? Kierownik Biblioteki Austriackiej we Wrocławiu

2.      p. Joanna Röhr ? Dyrektor Instytutu Austriackiego we Wrocławiu

3.      Ks. Prałat Marek Babuśka

4.      p. Mirosław Głowiak ? Przewodniczący Rady Rodziców PSP Nr 4 w Strzegomiu

5.      p. Aleksandra Wasyliszyn ? Prywatny Przedsiębiorca ? przyjaciel szkoły

6.      p. Wiesław Witkowski ? Z-ca Burmistrza Strzegomia

4.   p. Urszula Podsiadły ? Szubert ? Naczelnik Wydziału Oświaty

7.      p. Michał Krzywda - Prywatny Przedsiębiorca ? przyjaciel szkoły

8.      p. Lucyna Jurek ? Skarbnik Strzegomia

          11. p. Janina Klonowska ? Dyrektor PSP Nr4 w Strzegomiu

         ?Hokus pokus czary mary gości naszych zapraszamy? ? takim zawołaniem dzieci wzywały do czytania baśni kolejnych gości.

         Po wysłuchaniu trzech bajek na trzecioklasistów czekały kolejne atrakcje: zabawy integracyjne, przedstawienie ?Brzydkie kaczątko? w wykonaniu ?Moli książkowych? oraz słodka niespodzianka ? płonący tort. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe książki, znaczki i słodycze ufundowane przez gości i Urząd Miejski w Strzegomiu. Uśmiechnięte buzie były najlepszym dowodem, że wszyscy świetnie się bawili. Kolejna ?Noc z Andersenem? już za rok. Do zobaczenia!

 


BYLIŚMY W PACANOWIE!

   W sobotę, 2 czerwca, przechodnie, którzy o świcie mijali naszą szkołę, patrzyli zadziwieni niezwykłym widokiem. Dlaczego? Przed szkołą kłębił się tłum uczniów, a każdy miał wielkie skrzydła motyla...

   Była to grupa oczekująca na autobus do Pacanowa. Osoby, które szczególnie wyróżniają się w działalności kółek i konkursach, wyruszały do Pacanowa, by wziąć udział w Festiwalu Kultury Dziecięcej i zlocie szkół im. Kornela Makuszyńskiego. Najpierw trochę się zdziwiliśmy, bo autobus przyjechał sporo przed czasem. Niektórzy już chcieli pakować bagaże do bagażnika oraz zajmować miejsca, ale okazało się, że nie jest to niestety nasz autobus... Po chwili dopiero przyjechał nasz autobus i radiowóz policyjny, by sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

Kiedy po siedmiogodzinnej podróży dotarliśmy do Pacanowa, wypakowaliśmy się w szkole (bo tam nocowaliśmy) i ruszyliśmy na zwiedzanie miasteczka. Po pysznym obiedzie wszyscy oczywiście pokupowali różnej wielkości Koziołki  Matołki i udaliśmy się na spotkanie szkół Kornelowskich w Europejskim Centrum Bajki.

Podczas przedstawień na scenie naszą szkołę reprezentował kabaret ?Tyczki?. Wielką atrakcją była możliwość zwiedzenia wystawy ?Bajkowy świat?. Przez magiczną krainę prowadziły nas sympatyczne wróżki. Część podróży odbyliśmy pociągiem. Słuchaliśmy bajek, oglądaliśmy animowane filmy, odgadywaliśmy różne zagadki baśniowe. Było bardzo kolorowo i wesoło. Wreszcie wszyscy byli tak zmęczeni, że  dziewczyny zaczęły już wołać ?My chcemy do szkoły!?. P. Bielawska postanowiła nagrać sobie ten niespodziewany tekst na dyktafonie? Sobota zakończyła się wspólną dla wszystkich szkół Kornelowskich dyskoteką, ale ok. 23.00 wszyscy poszliśmy spać, zmęczeni długim dniem.

Atrakcje niedzielne

   Niedziela to główny dzień Festiwalu Kultury Dziecięcej - atrakcji nie brakowało. Po śniadaniu poszliśmy do kościoła przebrani już w kostiumy. Wszyscy mieli skrzydła motyli, z wyjątkiem Malwiny, która była Calineczką.  Po mszy barwny korowód przemaszerował na stadion, fotografowany przez licznie zgromadzonych mieszkańców. Kiedy dotarliśmy na stadion, uczestników korowodu powitali prowadzący, czyli Radosław Pazura i jego żona Dorota Chotecka, a Koziołek Matołek wybierał najpiękniejsze stroje. Niektórzy zbierali autografy Joanny Trzepiecińskiej i Kevina Aistona, inni korzystali z takich atrakcji jak trampoliny czy dmuchane zjeżdżalnie. Mieliśmy też chwilę czasu na zakupy i podziwianie występów na scenie. Niestety, po obiedzie musieliśmy już wyjechać. Po drodze zatrzymaliśmy się w Krakowie na podwieczorek w McDonald?s, a potem jechaliśmy prosto do domu.

                                                                                Ola Rybka i Paulina Rynduch 


Anna Maria Wesołowska w naszej szkole

   W dniach 22-23 maja mieliśmy okazję gościć w szkole znaną ze swojej prawniczej i telewizyjnej działalności panią sędzię Annę Marię Wesołowską.

   Pani Wesołowska w bardzo ciekawy sposób, odwołując się do własnych doświadczeń z sali sądowej, przedstawiła różne zagadnienia prawne. W jaki sposób dziecko w świetle prawa odpowiada za swoje czyny? Jakie niebezpieczeństwa grożą nam w internecie? Czy można bezkarnie plotkować? Dlaczego i gdzie ofiary przemocy powinny szukać pomocy? To tylko niektóre problemy, które pani Wesołowska przybliżyła najpierw na spotkaniu z rodzicami, a następnie na spotkaniu z uczniami. W trakcie spotkania w sali gimnastycznej mogliśmy podziwiać również inscenizację procesu sądowego, przygotowaną pod okiem organizatorek spotkania: pani Małgorzaty Wieszewskiej i pani Agnieszki Kotlickiej. Na zakończenie swojego pobytu w Strzegomiu pani Wesołowska wzięła udział w konferencji dyrektorów szkół, przedszkoli, pedagogów placówek oświatowych ?Świadomi i bezpieczni?, na której poruszyła bardzo różnorodne problemy prawne związane z funkcjonowaniem szkół.

   Spotkanie z panią Anną Marią Wesołowską uświadomiło nam wszystkim, jak wielkie znaczenie ma edukacja prawna już od najmłodszych lat i przypomniało zasadę, że nieznajomość prawa nie chroni przed karą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


WIZYTA RZECZNIKA PRAW DZIECKA

W przedświąteczny piątek, 6 kwietnia, odwiedził naszą szkołę Rzecznik Praw Dziecka - pan Marek Michalak, a wraz z nim Burmistrz Strzegomia pan Zbigniew Suchyta, Naczelnik Wydziału Oświaty pani Urszula Podsiadły-Szubert oraz Rzecznik Prasowy pani Grażyna Kuczer. Przyczyną tej wyjątkowej wizyty był sukces klasy IV a w konkursie poświęconym Januszowi Korczakowi.

    Rzecznik Praw Dziecka sprawuje patronat nad obchodami Roku Korczakowskiego w kraju i wręczał nagrody w konkursie podczas konferencji w Kielcach. Ponieważ nie zdecydowaliśmy się na tak daleką podróż, pan Marek Michalak postanowił zrobić nam niespodziankę i osobiście przywieźć nagrody do szkoły.

   Spotkanie było niezwykle ciekawe. Najpierw wszyscy goście, a także pani dyrektor Janina Klonowska oraz pani wicedyrektor Anna Rudnicka w towarzystwie uczniów z klasy IV a, wychowawczyni klasy pani Doroty Bielawskiej i rodziców uczniów obejrzeli nagrodzoną prezentację ?Janusz Korczak. Bliskość wartości?. Później mieliśmy okazję posłuchać opowieści Rzecznika Praw Dziecka o jego pracy, rozważań o tym, dlaczego dorobek Janusza Korczaka jest tak cenny i jak doszło do ustanowienia bieżącego roku Rokiem Janusza Korczaka. Kolejną niespodziankę sprawił uczniom Burmistrz p. Zbigniew Suchyta, który ogłosił, że władze miasta również nagrodzą klasę IV a, fundując nagrodę w takiej wysokości jak organizatorzy konkursu. Na zakończenie spotkania pan Marek Michalak udzielił jeszcze bardzo ciekawego wywiadu do ?Dyktafonu? ? wywiad ukaże się w kwietniowym numerze gazetki.