Ekologia


 

                                  SPRZĄTANIE ŚWIATA  

    "ODKRYWAMY CZYSTĄ  POLSKĘ"! -  pod takim hasłem ruszyła tegoroczna, akcja ?Sprzątanie Świata ? Polska?, której finał przypadł,  na 20 ? 21 - 22 września.

   W akcji "Sprzątanie Świata" nie chodzi o sprzątanie. Nie tam bowiem jest czysto, gdzie się sprząta, tylko tam, gdzie się nie śmieci. Mówiąc szerzej: nie tam środowisko jest czyste, gdzie się wydaje miliony na przeciwdziałanie skutkom zniszczeń, lecz tam, gdzie ludzie żyją mądrze - w harmonii z naturą. Prosty akt podniesienia śmiecia przez uczestnika wrześniowej akcji bywa często jego pierwszym krokiem na drodze do takiego właśnie - przyjaznego dla Ziemi - stylu życia. W Akcji "Sprzątanie Świata" chodzi więc o zmianę świadomości każdego z nas. Chodzi o stworzenie w społeczeństwie atmosfery aprobaty dla postaw przyjaznych Ziemi. A z drugiej strony - o potępienie dla takich zachowań, jak wyrzucanie śmieci do lasu, czy spuszczanie szamba do rowu melioracyjnego.

   "ODKRYWAMY CZYSTĄ  POLSKĘ", to hasło tegorocznego Sprzątania Świata.  Podobnie jak w latach ubiegłych tak i w tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły organizowali prace porządkowe wokół szkoły, al. Wojska Polskiego, ul. Dąbrowskiego, ul. Św. Anny, parku przy policji, placu Kościelnego,  parku przy dawnym dworcu PKS oraz Góry Krzyżowej (klasy VI).  Prace polegały głównie na zbieraniu różnego rodzaju śmieci oraz segregowaniu ich przed wrzuceniem do worków na szkło, odpady suche i odpady komunalne. Przed akcją wychowawcy przypomnieli uczniom genezę akcji, oraz zasady bezpieczeństwa obowiązujące w czasie jej trwania. Uczniowie wraz z nauczycielami sprzątali wyznaczone wcześniej rejony. Wszyscy uczestnicy poważnie potraktowali zbiórkę śmieci, czego efektem była ilość wypełnionych worków. I tym razem akcja Sprzątania Świata przebiegła sprawnie i dała nam satysfakcję z dobrze wykonanej pracy.

   Zadania towarzyszące tegorocznej Akcji, to przede wszystkim propagowanie unikania tworzenia odpadów i ich selektywnej zbiórki ? czyli ?nieśmiecenie?, odkrywanie lasów i promocji zbiórek ZSEE na cele pomocy innym.  Akcja  jest też wspaniałą okazją do uświadomienia sobie wielu spraw związanych z racjonalną gospodarką odpadami, nie tylko na terenie miast czy gmin, ale także w gospodarstwach domowych.  Jest okazją do zastanowienia się nad sposobami naszego postępowania.

   Poza bezpośrednią poprawą stanu środowiska naturalnego, akcja "Sprzątanie Świata" ma również na celu zwrócenie uwagi na problemy ekologiczne, a zwłaszcza na konieczność ograniczania ilości odpadów, ich właściwego składowania i przetwarzania. Taka kilkudniowa  lekcja ekologii.  Przez cały jednak rok musimy pamiętać o tym, żeby jak najmniej śmiecić.  Od nas samych, w dużym stopniu zależy, czy środowisko nasze będzie czyste i zdrowe. Starajmy się ograniczać ilości wyrzucanych przez nas śmieci,segregujmy śmieci już we własnych gospodarstwach!                                                                                                                                  Koordynator akcj                                                                                                       Beata Kasprzak


WARSZTATY EKOLOGICZNE

7 czerwca 2013 r. uczniowie naszej szkoły, Paulina Leśniak, Daria Połeć, Paweł Balawender, Grzegorz Mieliwodzki i Jakub Nejman, wzięli udział w warsztatach ekologicznych z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska przeprowadzonych na Górze Krzyżowej przez pana Piotra Kicińskiego. Wyposażeni w lornetki wyruszyliśmy na wyprawę. Na początku naszej wędrówki wdrapaliśmy się na liczącą 354 m n.p.m. Górę Krzyżową zwaną także Kromołą, która należy do Korony Sudetów Polskich. Podziwialiśmy piękny widok ze szczytu, który obejmuje ogromny obszar Niziny Śląskiej, Masywu Ślęży, Obniżenia Podsudeckiego, Góry Sowie, Wałbrzyskie, oraz Kaczawskie, a także Karkonosze ze Śnieżką. Każdy z uczestników chciał zobaczyć swój dom i wielu się to udało.

Pan Kiciński bardzo ciekawie opowiadał o budowie geologicznej tego wzniesienia oraz o bardzo cennym zespole roślinności naskalnej i ciepłolubnej, zwłaszcza na bazaltach. Mieliśmy również możliwość obserwowania wielu z tych roślin.

Po zejściu ze szczytu wędrowaliśmy przez piękny las grądowy, gdzie mogliśmy podziwiać wiele gatunków roślin i zwierząt, szczególnie owadów.

W czasie warsztatów dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, np. dlaczego śpiewają ptaki, czy bluszcz to pasożyt, czy pająki są jadowite i wielu innych. Po drodze znaleźliśmy wielką pieczarkę, co dało początek rozmowie o roli grzybów w lesie.

Warsztaty były bardzo interesujące, pogoda nam dopisała, przeżyliśmy więc ciekawą lekcję przyrody. Na pewno wiele z niej zapamiętamy.

 


Szkoła realizuje działanie o charakterze ekologicznym pn. "Szkoła miejscem ekologicznej integracji" finansowane ze środków WFOŚiGW we Wrocławiu
Wartość ogólna zadania: 221 900
Dotacja z WFOŚiGW: 100 000

ZAPRASZAMY NA STRONĘ INTERNETOWĄ POŚWIĘCONĄ GMINNEMU PROJEKTOWI EKOLOGICZNEMU

http://www.ekologia-strzegom.com.pl/

 


EKO-GRA

   W dniu 17 września po raz kolejny na terenie naszego miasta zorganizowana została przez PSP nr 2  i Fundację ?Bazalt" w ramach gminnego projektu ekologicznego gra terenowa. Wzięły w niej udział drużyny reprezentujące szkoły podstawowe z naszej gminy, złożone z uczniów, nauczycieli i rodziców. Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny:

- w kategorii klas I-III:

1. Emilia Kisielewska

2. Agata Świrad

3. Martyna Kowalska

wraz z panią Ulą Stanulewicz i reprezentantką rodziców panią Anną Kłosowską

- w kategorii klas IV-VI

1. Maksymilian Zabijak  kl. VIc

2. Jakub Miszkiewicz kl. Va

3. Jakub Nejman kl. Va.

wraz z panią Zofią Laskowską i reprezentantką rodziców panią Beatą Nejman.

   Uczestnicy wyruszyli spod Centrum Aktywności Społecznej "Karmel" i mieli za zadanie odnaleźć punkty oznaczone na mapie na terenie Strzegomia oraz odgadnąć miejsca znajdujące się na zdjęciach. Na podstawie liter i obrazków trzeba było ułożyć 5 haseł ekologicznych oraz wypisać różne pojęcia związane z ochroną środowiska i ekologią

   Następnie drużyny musiały rozwiązać test z wiedzy ekologicznej. Wszystkie drużyny poradziły sobie bardzo dobrze. Jak podkreślili organizatorzy, poziom był bardzo wyrównany.

Przy kiełbaskach z grilla zostały wręczone nagrody i dyplomy dla uczestników przez z-cę burmistrza pana Wiesława Witkowskiego oraz  dyrektor PSP nr 2 w Strzegomiu panią Elżbietę Smyk.

     Drużyna chłopców zajęła II miejsce.

                                                                                                        Jakub Nejman


SPRZĄTANIE ŚWIATA 2012


Kocham, lubię, szanuję ? nie śmiecę

   W akcji "Sprzątanie Świata" nie chodzi o sprzątanie. Nie tam bowiem jest czysto, gdzie się sprząta, tylko tam, gdzie się nie śmieci. Mówiąc szerzej: nie tam środowisko jest czyste, gdzie się wydaje miliony na przeciwdziałanie skutkom zniszczeń, lecz tam, gdzie ludzie żyją mądrze - w harmonii z naturą.                                                                            

   Prosty akt podniesienia śmiecia przez uczestnika wrześniowej akcji bywa często jego pierwszym krokiem na drodze do takiego właśnie - przyjaznego dla Ziemi - stylu życia. Za pierwszym przyjdą następne kroki: świadome decyzje o tym, co zrobić z własnym śmieciem. A może to nie jest śmieć, tylko cenny surowiec wtórny, jak na przykład szklana butelka? A jeśli jest to faktycznie nieużyteczny śmieć, może da się go w ogóle nie wytworzyć? Choćby kupując towar inaczej zapakowany - w opakowanie nadające się do ponownego przerobu lub zwrotne.                                                        

    W Akcji "Sprzątanie Świata" chodzi więc o zmianę świadomości każdego z nas. Chodzi o stworzenie w społeczeństwie atmosfery aprobaty dla postaw przyjaznych Ziemi. A z drugiej strony - o potępienie dla takich zachowań, jak wyrzucanie śmieci do lasu, czy spuszczanie szamba do rowu melioracyjnego. Potrzebne jest także egzekwowanie polityki ochrony zasobów naszej planety od władz wszelkiego szczebla - od urzędu gminy do Sejmu i Rady Ministrów. Nie pozwalajmy nikomu podcinać gałęzi, na której wszyscy siedzimy.                                                                              

    ?Kocham, lubię, szanuję ? nie śmiecę? to hasło tegorocznego Sprzątania Świata.  Podobnie jak w latach ubiegłych tak i w tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły organizowali prace porządkowe wokół szkoły, al. Wojska Polskiego, ul. Dąbrowskiego, Ul. Św. Anny, parku przy policji, placu kościelnego oraz parku przy dawnym dworcu PKS.  Prace polegały głównie na zbieraniu różnego rodzaju śmieci oraz segregowaniu ich przed wrzuceniem do worków na szkło kolorowe, białe, papier i inne odpady. Przed akcją wychowawcy przypomnieli uczniom genezę akcji, oraz zasady bezpieczeństwa obowiązujące w czasie jej trwania. Uczniowie wraz z nauczycielami sprzątali wyznaczone wcześniej rejony. Wszyscy uczestnicy poważnie potraktowali zbiórkę śmieci, czego efektem była ilość wypełnionych worków. I tym razem akcja Sprzątania Świata przebiegła sprawnie i dała nam satysfakcję z dobrze wykonanej pracy.                                 

    Poza bezpośrednią poprawą stanu środowiska naturalnego akcja "Sprzątanie Świata" miała na celu zwrócenie uwagi na problemy ekologiczne, zachęcić do refleksji nad stosunkiem do otaczającego świata i tego konsekwencjami. Cudownie jest kochać przyrodę, pięknie ? lubić, ale tak naprawdę wystarczy szacunek ? to on nie pozwala nam wyrzucać śmieci do lasu czy na pobocza dróg.  Powinniśmy też zatroszczyć się o zanieczyszczone przez dzikie wysypiska lasy, łąki i tereny otwarte, bo skorzystają na tym nie tylko ziemia, drzewa czy zwierzęta, ale również my mieszkający w ich pobliżu uczniowie ?.

Koordynator akcji   Beata Kasprzak


I MIEJSCE W GMINNYM KONKURSIE EKOLOGICZNYM "W ZDROWYM CIELE, ZDROWY DUCH"


 15 maja 2012 r. odbył się w Kostrzy Gminny Konkurs Ekologiczny ?W zdrowym ciele, zdrowy duch?. W konkursie wzięło udział 8 szkół: PSP nr 3, PSP nr 2, PSP w Jaroszowie, Stanowicach, Olszanach, Goczałkowie, SP w Rogoźnicy no i oczywiście nasza ?Czwórka?. Konkurs dotyczył zdrowego odżywiania. Uczniowie musieli znać składniki pokarmowe, ich rolę i występowanie w produktach spożywczych oraz zasady prawidłowego odżywiania, a także zaburzenia odżywiania i skutki niedoboru poszczególnych składników. Musieli orientować się również doskonale w symbolach chemicznych środków dodawanych do żywności, czyli barwników, konserwantów, przeciwutleniaczy, stabilizatorów, emulgatorów, zagęszczaczy, wzmacniaczy smaku i zapachu. Reprezentanci naszej szkoły: Maja Czerwiecka, Kasia Głowiak i Maks Zabijak doskonale poradzili sobie ze wszystkimi pytaniami i zdobyli pierwsze miejsce dużą różnicą punktów. Oprócz zadań teoretycznych odbyły się również konkurencje sprawnościowe: obieranie jabłka, wybieranie nasion kukurydzy za pomocą pałeczek, ubijanie piany z białek jajka oraz bieg z przeszkodami. Nasi uczniowie wrócili do szkoły ze statuetką za zajęcie I miejsca, dyplomami i nagrodami książkowymi. Gratulujemy im wyników i podziwiamy za wiedzę i umiejętności.

OBCHODY DNIA ZIEMI


Dnia 25 kwietnia 2012r. w naszej gminie uroczyście obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi, celem którego jest promowanie postaw ekologicznych. Święto rozpoczęliśmy przemarszem ulicami naszego miasta. W barwnym pochodzie uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Kornela Makuszyńskiego w Strzegomiu, niosąc transparenty i wznosząc ekologiczne hasła, dotarli do ratusza, gdzie odbyło się spotkanie z władzami miasta. Na ręce Pana Wiesława Witkowskiego - zastępcy Burmistrza uczniowie przekazali ekologiczny podarunek oraz najlepsze listy do Ziemi napisane przez uczniów naszej gminy w ramach gminnego konkursu.

Po powrocie do szkoły odbył się Gminny Konkurs Wiedzy Ekologicznej klas V. W konkursie wzięło udział 6 szkół: PSP nr 2, PSP nr 3, PSP nr 4, PSP w Olszanach, Jaroszowie i Stanowicach. Tematyka turnieju obejmowała wiedzę z zakresu ekologii oraz konkurencje sportowe. I miejsce w konkursie zajęła Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Kornela Mkuszyńskiego w Strzegomiu, II miejsce - Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 2, III miejsce Publiczna Szkoła Podstawowa w Stanowicach. Jury przyznało również wyróżnienia dla: PSP w Olszanach, Jaroszowie, PSP nr 3. Na zakończenie odbył się pokaz dyskotekowej mody ekologicznej.

W tym samym dniu odbył się również Gminny Turniej Wiedzy Ekologicznej klas III. W konkursie rywalizowało 7 szkół: PSP nr 2, PSP nr 3, PSP nr 4, PSP w Olszanach, Jaroszowie, Stanowicach i Goczałkowie. Pierwsze miejsce zajęła PSP w Kostrzy, drugie ? PSP nr 3, trzecie ? PSP w Goczałkowie.

Oba konkursy odbywały się w ramach gminnych działań o charakterze ekologicznym ?Szkoła miejscem ekologicznej integracji? .

Wszyscy uczniowie wykazali się dużą wiedzą ekologiczną. Wiemy, że upowszechniając świadomość ekologiczną, sprawimy, iż Ziemia zregeneruje siły i odzyska dobrą kondycję.   

 

 

 

 

 

 

 

 


 

W roku 2011/2012 i 2012/2013 w naszej szkole realizowane jest nowe działanie o charakterze ekologicznym pn.: ? Szkoła miejscem ekologicznej integracji?, które zostało przygotowane we współpracy 7 szkół podstawowych z terenu gminy Strzegom i obejmie 4000 odbiorców. Zakres działań oraz kompetencji został opracowany podczas spotkań dyrektorów szkół oraz nauczycieli pracujących w tych szkołach.Głównym celem działań jest stosowanie w praktyce codziennego życia zasad ochrony środowiska i wykorzystanie bazy służącej  powszechnej edukacji na terenie Dolnego Śląska określonej w Programie Edukacji Ekologicznej dla Dolnego Śląska. Duże znaczenie w naszych działaniach odgrywa poznanie walorów przyrodniczych gminy Strzegom. Biorąc pod uwagę, że teraz i w przyszłości  kierunek działań człowieka musi być proekologiczny.

Wszystkie działania finansowane są ze środków Gminy Strzegom i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Zadania naszej szkoły

Organizacja Gminnych Obchodów Dnia Ziemi.

W ramach Gminnych Obchodów Dnia Ziemi z organizowany zostanie:

Gminny Turniej Wiedzy Ekologicznej klas I-III,

Gminny Konkurs Wiedzy Ekologicznej dla klas IV-VI, 

przedstawienie o tematyce ekologicznej, 

pokaz mody ekologicznej,

przemarsz barwnego korowodu uczniów ulicami miasta- prezentowanietransparentów i okrzyków ekologicznych,

spotkanie z władzami miasta i wręczenie Burmistrzowi Strzegomia listuw obronie Ziemi (wyłonionego w gminnym konkursie organizowanym przez PSPw   Olszanach).

Opracowanie i realizacja przez koło komputerowe amatorskiego pleneru fotograficznego na terenie Nadleśnictwa Jawor. Podczas pleneru uczniowie będą  mieli okazję fotografować tajemnicze i czasami nie odkryte jeszcze miejsca Strzegomia ? terenu Nadleśnictwa Jawor. Pomocą przy zwiedzaniu i fotografowaniu leśnych ostępów służył będzie pracownik nadleśnictwa.  Jego bogata wiedza i sposób jej przekazywania ma skłonić do przemyśleń dotyczących przyrody. Owocem pleneru i trudu jego uczestników będzie z pewnością wiele intrygujących fotografii, które zostaną oprawione i zaprezentowane szerokiej publiczności podczas wystawy poplenerowej.

Organizacja gminnego konkursu plastyczno technicznego ?Rzeźba ze śmieci? w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III i IV-VI. Każda szkoła typuje po 2 prace z każdej kategorii wiekowej. O tym, że z wyrzucanych przedmiotów, opakowań da się zbudować coś przydatnego przekonywać będziemy uczniów gminnych szkół. Kawałki gazet, szkła, plastyku, metalu - to odpady, które mogą stać się bardzo dobrymi artystycznymi tworzywami. Rzeźba musi być w całości wykonana z odpadów, mierzyć co najmniej 50 cm i mieć nazwę zawierającą krótki opis z czego jest wykonana. Uczniowie, którzy wykażą się największą wyobraźnią w tym zakresie i z odpadów zrobią coś pięknego otrzymają nagrody o ich prace wystawione zostaną na wystawie pokonkursowej.

Realizacja projektu ?Młody ekolog ? oszczędza, wyłącza, odzyskuje i świeci przykładem?. W ramach realizacji projektu w miesiącu czerwcu uczniowie wykonają szereg zadań mających na celu pogłębienie ich wiedzy z zakresu ekologii oraz uświadomią sobie stopień odpowiedzialności człowieka za stan środowiska naturalnego. Należeć do nich będą:

 piesza wycieczka do oczyszczalni ścieków połączona z zajęciami (karty pracy)

wykonanie plakatów ekologicznych ?zakręcam wodę i gaszę światło?, umieszczenie ich w widocznym miejscu na terenie szkoły, nagrodzenienajlepszych,

przygotowanie ulotki na temat oszczędzania energii,

przeprowadzenie zajęć koła ekologicznego na temat: ?Mikroorganizmy żyjące wwodzie?,

przygotowanie pracy plastyczno-technicznej ? torebka, opakowanie, pudełko zsurowców wtórnych ? prezent na Dzień Matki, Dzień Ojca.

Organizacja szkolnego konkursu fotograficznego ?Przyroda mojej miejscowości w obiektywie? poprzedzonego zajęciami z uczniami na temat przyrody najbliższego otoczenia. Do konkursu uczniowie mogą zgłaszać zdjęcia zarówno przyrody ożywionej, jak i nieożywionej. Prace uczniowie składają w formie elektronicznej. Najlepsze zostaną oprawione i wystawione podczas wystawy pokonkursowej.Udział w akcji Sprzątanie Świata. Selektywna zbiórka surowców wtórnych ? makulatura, puszki, baterie (współpraca z Zakładem Usług Komunalnych, Organizacją Odzysku REBA, Fundacją na rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek po Napojach RECAL)

Organizacja w ramach obchodów Światowego Dnia ochrony Zwierząt połączonego z Europejskim Dniem Ptaków i Dniem Drzewa obchodów Tygodnia Świętego Franciszka. Św. Franciszek - ?pierwszy ekolog? ? ma stać się dla uczniów znakiem orientacyjnym w poszukiwaniu właściwych relacji między człowiekiem a przyrodą. A ponieważ jest też wzorem ?człowieka ekologicznego? ma wskazać nam drogę do stworzenia świata sprawiedliwego, solidarnego i przyjaznego dla  wszystkich stworzeń. W ramach działań odbędą się:

zajęcia na lekcjach religii poświęcone świętemu Franciszkowi oraz omówieniezasad działania Ruchu Ekologicznego Św. Franciszka z Asyżu (REFA) (możliwenawiązanie współpracy)

wykonanie gazetek tematycznych o ochronie przyrody,

pokaz prezentacji multimedialnych wykonanych przez uczniów na temat ?Ekologiana co dzień?,

projekcja filmów przyrodniczych,

wycieczka do ZOO.

Organizacja spotkań z ciekawymi ludźmi ? leśnik/myśliwy, pszczelarz. Organizacja zajęć na temat odnawialnych źródeł energii.

Edukacja przyrodnicza z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury edukacji ekologicznej na Dolnym Śląsku:

     -  warsztaty z zakresu edukacji odpadowej  

     -  zajęcia z zakresu edukacji ekologicznej w Myśliborzu

     -  zajęcia warsztatowe zorganizowane przez Karkonoskie Centrum Edukacji w Szklarskiej Porębie.

     - zajęcia warsztatowe w Książańskim Parku Krajobrazowym