ERASMUS + 2018-2020


Od września 2018 nasza szkoła realizuje projekt Erasmus+ „Building bridges with music” (Budowanie mostów poprzez muzykę).

Partnerzy projektu: POLSKA, NIEMCY, WŁOCHY, HISZPANIA, GRECJA I CZECHY.

CEL PROJEKTU to motywowanie uczniów do nauki, promowanie zdolności i umiejętności.

Poprzez muzykę, rytm i melodię uczniowie mogą wyrażać swoje emocje, rozwijać osobowość i indywidualność.

Sześć państw Europy z różnym podłożem kulturowym, różnym doświadczeniem muzycznym i różnymi upodobaniami stara się łączyć swoje pomysły, improwizacje i próby muzyczne poprzez wspólną pracę.

Muzyka pokazuje podobieństwa i różnice między dziećmi w różnych zakątkach Europy. Muzyka łączy, więc angażujemy dzieci z trudnościami z zachowaniem, z fizycznymi niedoskonałościami oraz obcokrajowców.

Strona internetowa projektu: buildingbridgeswithmusic.eu

 Logo projektu

 


Zakończenie projektu
 

Serdecznie zachęcamy do obejrzenia filmiku podsumowującego projekt Erasmus+: "Building bridges with music- 2018-2020".

https://www.youtube.com/watch?v=bWqvh8UPhdQ&feature=youtu.be

 


DZIAŁANIA  W  RAMACH  PROJEKTU  ERASMUS+  -  2019/2020

Realizując zadania projektu, uczniowie, pod kierunkiem p. Dudzik, brali udział w wideo konferencjach ze szkołami partnerskimi, ćwicząc wypowiadanie się w języku angielskim na codzienne tematy (X 2019).

Obchodząc kolejny Dzień Europy, tym razem poświęcony Czechom, zorganizowaliśmy Dzień Czeski. Uczniowie przygotowali plakaty prezentujące Czechy, potrawy czeskie, stroje i jak zwykle wszyscy się świetnie bawili (XI 2019).WYJAZD  NASZYCH  UCZNIÓW  DO  PRAGI  W  CZECHACH W DNIACH  11.11.19- 15.11.19

Pięcioro uczniów z naszej szkoły pod opieką p. Dudzik, p. Łubniewskiej i p. Wysockiej wyjechało na spotkanie projektowe do Pragi. Czeska szkoła przywitała nas przedstawieniem muzycznym i tanecznym. Uczniowie i nauczyciele 6 państw partnerskich rozpoczęli wspólną przygodę. 12.11.19 zwiedzaliśmy Pragę-Stare Miasto, zamek, katedrę, Złotą uliczkę, przeszliśmy mostem Karola i podziwialiśmy widoki. Byliśmy również w pięknym Teatrze Narodowym. Po południu uczniowie brali udział w niesamowitej przygodzie w wirtualnej rzeczywistości „About Golem”, które ukazywało historię Pragi. W tym dniu uczniowie brali również udział w przedstawieniu  „Deja Vu” w czeskim teatrze Metro (black theatre). Po dniu pełnym wrażeń uczniowie udali się na odpoczynek do swoich czeskich kolegów i koleżanek. 13.11.19 uczniowie brali udział w zajęciach szkolnych oraz warsztatach robienia instrumentów muzycznych- samodzielnie wykonali flet przy użyciu narzędzi w pracowni prac technicznych. Po południu udaliśmy się do zoo, gdzie powitali nas min. Goryl, żyrafy, słonie i inne zwierzęta. 14.11.19 zwiedzaliśmy Muzeum Muzyki, gdzie mogliśmy zobaczyć instrumenty muzyczne z różnych epok i zagrać na nich. Po południu dzieci uczestniczyły w zajęciach ruchowych w Jump Parku. 15.11.19 szczęśliwie wróciliśmy do domu.DNI  EUROPY- DZIEŃ  NIEMIECKI

31 maja w naszej szkole odbył się kolejny Dzień Europy w związku z realizacją projektu Erasmus+,- tym razem Dzień niemiecki. Uczniowie przygotowali plakaty związane z kulturą, muzyką, kuchnią czy strojami niemieckimi, które można było podziwiać w holu szkoły. Przygotowali również stoiska z jedzeniem niemieckim, którym częstowali kolegów i koleżanki. Wszyscy się wspaniale bawili!

Koordynator projektu- Gertruda DudzikLEKCJE  KONWERSACJI  Z  J. ANGIELSKIEGO- WIDEO  KONFERENCJA  Z  KRAJAMI  PARTNERSKIMI  PROJEKTU  ERASMUS+

Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem p. Gertrudy Dudzik, brali udział w cyklu konwersacji z uczniami szkół partnerskich poprzez wideo konferencje z użyciem SKYPA. Dbając o wszechstronny rozwój uczniów, chcemy umożliwić im nie tylko pracę z j. angielskim podczas zajęć lekcyjnych, lecz również wykorzystanie języka w praktyce. Tematem przewodnim naszych konwersacji była MUZYKA- mój ulubiony zespół, piosenkarz czy piosenkarka, lecz był czas również na inne pytania i rozmowy. Uczniowie bardzo chętnie biorą udział tego typu zajęciach, których celem jest rozwijanie umiejętności językowych, jak również świetna zabawa.Trzecie spotkanie w ramach projektu Erasmus+ w Cottbus w Niemczech- 13-17.05.2019

 

Piątka uczniów z naszej szkoły pod opieką p. Gertrudy Dudzik, p. Katarzyny Łubniewskiej i p. Anny Maliny wzięła udział w III spotkaniu projektowym w Cottbus w Niemczech.

Naszą przygodę zaczęliśmy od zabawy w Tropical Islands pod Bierlinem. Cudowne i bardzo egzotyczne miejsce! Po zabawie w wodzie, na zjeżdżalniach w dżungli tropikalnej nadszedł czas na spotkanie z rodzinami goszczącymi i koleżankami i kolegami z niemieckiej szkoły. Zostaliśmy miło przywitani, zwiedzaliśmy miasto Cottbus- teatr, centrum miasta i stare miasto z murami obronnymi. Pojechaliśmy na wycieczkę do pobliskiego zamku Branitz, gdzie obejrzeliśmy miejsce zamieszkania niezwykle utalentowanego projektanta ogrodów. Wokół zamku rozpościerają się ogrody z piramidami zaprojektowane przez niego. Braliśmy udział w warsztatach muzycznych BODY PERCUSSION, gdzie uczniowie, pod okiem profesjonalisty, grali na bębnach. Tańczyliśmy, śpiewaliśmy i wystukiwaliśmy rytmy używając plastikowych kubeczków.

Mieliśmy okazję zwiedzić Drezno, gdzie zobaczyliśmy zamek z jego skarbami i wielką operę SEMPEROPER. Niesamowite!

Ciężko było się pożegnać z przyjaciółmi. Ale na pewno się jeszcze spotkamy!

Koordynator projektu: Gertruda Dudzik
2 spotkanie projektowe Erasmus + w Hiszpanii

Pani dyrektor Janina Klonowska oraz nauczycielki, pani Gertruda Dudzik i pani Marta Pudlik uczestniczyły w spotkaniu projektowym i szkoleniu dla nauczycieli państw partnerskich w Hiszpanii w miejscowości Cuenca (Kastilla la Mancha) w dniach 18- 22.03.2019.

  18 marca 2019r. odbyła się ceremonia powitalna w szkole ISAAC ALBENIZ CUENCA, podczas której udaliśmy się na muzyczny spacer po szkole, z zespołem muzycznym, chórem i śpiewającymi uczniami. Po ceremonii powitalnej odbyło się spotkanie projektowe, na którym omówiliśmy zadania i rezultaty. W tym dniu odbyło się również szkolenie komputerowe. Po południu uczestniczyliśmy w wycieczce z przewodnikiem po mieście Cuenca, gdzie mieliśmy okazję podziwiać nietypowe zabudowania, tzw. Wiszące Domy i wiele innym bardzo starych budynków. Spotkaliśmy się z burmistrzem miasta Cuenca, a wieczorem uczestniczyliśmy w koncercie w szkole muzycznej.

19 marca wspólnie przygotowaliśmy wystawę  prac uczniów z 6 państw pt. „Mój ulubiony piosenkarz, piosenkarka lub zespół muzyczny”. Prace uczniów z Polski pięknie się prezentują na tej wystawie! Uczestniczyliśmy również w zajęciach szkolnych, opowiadając dzieciom o naszej szkole, mieście i ucząc ich piosenki „Panie Janie”. W tym dniu mieliśmy również okazję uczestniczyć w warsztatach tańca Flamenco z profesjonalną tancerką hiszpańską. Wspaniałe doświadczenie i zabawa! Po południu odbyły się warsztaty śpiewu i emisji głosu prowadzone przez aktorkę amerykańską. Wspaniałe przeżycie dla nas, amatorów śpiewania.

  20 marca zwiedzaliśmy Madryt- Prado Muzeum, Plaza Mayor (Rynek Główny), Puerta del Sol (plac, na którym znajduje się punkt „0”, czyli wszystkie kilometry są liczone właśnie z tego miejsca), zamek królewski- Palacio Royal. Wieczorem odbył się koncert wiosenny w kościele Św. Michała, w którym uczestniczyli uczniowie ze szkoły w Hiszpanii.

  21 marca braliśmy udział w warsztatach RAP z profesjonalnym muzykiem i nagrywaliśmy wspólny RAP- każde państwo przygotowało 1 zwrotkę lub refren. Śpiewali nauczyciele ze szkół partnerskich. Bardzo ciekawe doświadczenie! Powstał w ten sposób nasz wspólny RAP, którego będziemy uczyć w szkołach. Na spotkaniu projektowym w tym dniu podsumowaliśmy naszą dotychczasową pracę, wykonane zadania, zaplanowaliśmy nowe i omówiliśmy następne spotkanie w Niemczech. Po południu zwiedzaliśmy muzeum Paleontologiczne w mieście Cuenca, gdzie znajdują się skamieniałości np. dinozaurów znalezionych w regionie Castilla la Mancha. W tym miejscu odbyła się również ceremonia i koncert pożegnalny, ponieważ w piątek wszyscy opuściliśmy Hiszpanię, wracając do swoich miast.

  Jesteśmy pełni wrażeń, nowych doświadczeń i pomysłów do dalszej pracy z dziećmi i młodzieżą.
I  SPOTKANIE  PROJEKTOWE - STRZEGOM 8-12.2018

Gościliśmy 25 uczniów oraz 13 nauczycieli z 5 państw Europy. Podczas spotkania uczyliśmy się tańców regionalnych, wymyśliliśmy jeden wspólny taniec, poznaliśmy nasze szkoły i miasta i zwiedzaliśmy okolice. Braliśmy również udział w pokazie muzycznym uczniów SCK i tanecznym zespołu folklorystycznego KOSTRZANIE.

Projekt ERASMUS +  2015- 2017

ERASMUS+    

THE JOY OF SPORTS AND HEALTHY LIVING-  RADOŚĆ Z E  SPORTU I ZDROWEGO STYLU  ŻYCIA

Nasza szkoła realizuje w latach 2015- 2017 projekt ERASMUS + finansowany ze środków unijnych. Pozyskaliśmy prawie 17000 Euro na realizację projektu. Projekt obejmuje szkolenie kadry nauczycielskiej (warsztaty) i wyjazd projektowy uczniów naszej szkoły do Cottbus, Niemcy.

W ramach projektu odbywać się będą spotkania w państwach partnerskich: Niemcy, Cypr, Finlandia, Włochy, Szkocja i Polska. Będziemy wykonywać wspólne zadania i realizować wspólne przedsięwzięcia, np. hymn projektu, logo, dyplom na zawody sportowe realizowane jako zadania projektu, Run for Health (Bieg po zdrowie), konkurs „Kto jest najsprawniejszy?”, wystawy, dni projektu „Zdrowe jedzenie” i wiele innych.

Koordynatorem projektu w Polsce jest Gertruda Dudzik, koordynatorem finansowym- Anna Rudnicka. Nauczyciele biorący udział w projekcie: Monika Knap, Anna Wysocka, Izabella Kisły.

Zaplanowane spotkania:

  1. Cypr- IX 2015
  2. Finlandia- II 2016
  3. Niemcy- IV 2016
  4. Szkocja- IX 2016
  5. Włochy- III 2017
  6. Polska- V 2017

Strona internetowa projektu: www.thejoyofsportsandhealthyliving.wordpress.com

 Oficjalne logo projektu

Nieoficjalne logo projektuII  ROK  PROJEKTU  ERASMUS+ 2016/2017SPOTKANIE  PROJEKTOWE „TEACHING- LEARNING  ACTIVITIES”  ERASMUS+

14-20.05.2017

W ramach projektu Erasmus+ realizowanego w latach 2015- 2017 przez naszą szkołę, odbyło się spotkanie nauczycieli z 6 państw oraz dzieci z Niemiec. Rodziny dzieci z naszej szkoły gościły uczniów z Cottbus. Podczas tego spotkania zostały zrealizowane zadania projektu- udział w lekcjach W-F-u, zawody sportowe „Who’s the fittest?”, przygotowanie zdrowego lunchu i nauka gier i zabaw typowych dla danego państwa lub regionu. Wszyscy nauczyciele uczestniczący w projekcie byli bardzo zaangażowani w pracę, a dzieci chętnie brały udział w zadaniach zdobywając nowe doświadczenia i doskonaląc umiejętności komunikacyjne w j. angielskim. Ponadto, uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w wycieczkach poznając nasz region, zabytki, kulturę i zwyczaje. Odbyły się wycieczki do Wrocławia, na farmę do Żółkiewki, do zagrody Kraszowickiej i do Karpacza. Na miejscu odwiedziliśmy miejsca sportowe w Strzegomiu. Wszystkim uczniom, z Polski i z Niemiec, spotkanie bardzo się podobało, zawarli nowe przyjaźnie i, co najważniejsze, doskonalili znajomość języka angielskiego.

Nad całością spotkania czuwali nauczyciele i dyrekcja  naszej szkoły: J. Klonowska (dyrektor), A. Rudnicka (vice dyrektor), G. Dudzik, A. Kotlicka, M. Rut. A. Wysocka, R. Kotowicz, Z. Laskowska, I. Kisły, A. Szklarek, M. Pudlik, M. Knap.

 

Wszystkim serdecznie dziękuję za współpracę,

Gertruda Dudzik- koordynator projektu

 


Polsko-fińska wideokonferencja

W dniu 10 maja uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Dudzik uczestniczyli w wideokonferencji z uczniami z Finlandii. Po ostatniej konferencji ze szkołą we Włoszech uczniowie wyrazili chęć uczestniczenia w następnej rozmowie za pomocą Skypa. Rozmowa przebiegała w miłej atmosferze, a uczniowie wykazali się znajomością języka, umiejętnością komunikacji i odwagą. Dzieci z Finlandii również były bardzo zadowolone. Zaśpiewaliśmy piosenki, wymieniliśmy się informacjami o pogodzie i uzyskaliśmy informacje o zainteresowaniach uczniów w Sunenjoki.

Polsko-włoska wideokonferencja

W dniu 28.04.2017 uczniowie klasy VI b i IV b mieli okazję uczestniczyć w kolejnej wideokonferencji. Uczniowie rozmawiali z dziećmi ze szkoły we Włoszech, używając Skypa. Rozmowa toczyła się w języku angielskim, lecz uczniowie zaśpiewali też piosenkę w języku polskim poznaną na lekcji muzyki, a uczniowie z Włoch zaśpiewali piosenkę w języku włoskim. Nasi uczniowie byli bardzo podekscytowani i zadowoleni z tej rozmowy. Wyrazili chęć uczestniczenia w następnych konferencjach z państwami partnerskimi projektu Erasmus +.
EUROPEJSKI  PROJEKT  ERASMUS+- SPOTKANIE PROJEKTOWE WE WŁOSZECH

Nauczycielki naszej szkoły, p. G. Dudzik i p. Z. Laskowska uczestniczyły w spotkaniu projektowym Erasmus+ we Włoszech w miejscowości Lucca w Toskanii. Celem spotkania było omówienie i podsumowanie dotychczasowych działań projektu, zaplanowanie następnych i analiza planu spotkania w Polsce w maju (Teaching and Learnig Activity). Nauczyciele uczestniczyli w zajęciach szkolnych, zdobywając nowe doświadczenia, poznając kulturę, zwyczaje i typową pracę nauczyciela włoskiego. Mieli okazję zwiedzić ważne dla regionu Toskanii miejsca, np. ogród botaniczny z kameliami, miejsce wytwarzania oliwy z oliwek, zakład ręcznej produkcji makaronu i pierożków tortellini czy zabytki: Villa Torrigiani, krzywa wieża w Pizie i farteca w Montecarlo. Brali udział w degustacji potraw regionalnych: lasagne, pizza, tradycyjne ciasta i kawa.WIDEOKONFERENCJA  ZE  SZKOŁĄ  W  NIEMCZECH

W piątek 10 marca uczniowie naszej szkoły mieli okazję ćwiczyć swoje umiejętności z języka angielskiego podczas wideo konferencji ze szkołą w Niemczech. Uczniowie klasy Va, VI b i VI d i IId rozmawiali z uczniami w Cottbus za pomocą Skypa. Wszyscy świetnie sobie poradzili. Było to niezwykłe doświadczenie dla naszych uczniów. Wideo konferencja była częścią realizacji projektu Erasmus+. Nad przebiegiem konferencji czuwali p. Dudzik i p. Smyk.

DZIEŃ  PROJEKTU  ERASMUS+ „JEM  OCZAMI”

Dnia 16.12.2016 w naszej szkole, w ramach projektu Erasmus+, został zorganizowany Dzień Projektu pod hasłem zdrowej żywności i zdrowego stylu życia. Dla wszystkich klas IV-VI zostały zakupione produkty do wykonania kanapek, kompozycji z owoców oraz plakatów o zdrowym żywieniu. Wszystkie klasy się świetnie bawiły tworząc smakowite przekąski i robiąc interesujące plakaty.

Klasy IV- wykonały plakaty ze zdrowym menu

Klasy V- przygotowały piękne kanapki

Klasy VI- wykonały kompozycje z owoców, które aż się prosiły, żeby je zjeść.

Poprzez świetną zabawę uczniowie degustowali świeże i zdrowe produkty i napoje.

Najbardziej smakowite, pomysłowe i zabawne kanapki zrobili uczniowie klasy V c :)

Najpiękniejsze propozycje podania owoców w atrakcyjny sposób zaprezentowali uczniowie z klas VI b i VI d :)

Najładniejszy i najbardziej pomysłowy plakat wykonała grupa uczniów z klasy IV a :)


WYJAZD  SZKOLENIOWY  NAUCZYCIELI  DO SZKOCJI (KEITH) - 28.11- 2.12.2016

Dnia 28.11.2016 nauczyciele naszej szkoły, p. G. Dudzik i p. R. Kotowicz wyjechali na szkoleniowe spotkanie projektowe do miasteczka Keith w Szkocji.

29.11.2016

Udaliśmy się do szkoły St. Thomas Primary School, gdzie uczy się ok. 90 dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Uczniowie powitali nas przedstawiając piosenki, wiersze i tańce typowe dla ich regionu i kraju. Zaprezentowali też strój narodowy, czyli kilt. Po miłym powitaniu braliśmy udział w zajęciach, opowiadając dzieciom, skąd pochodzimy oraz do jakiej szkoły chodzą nasi uczniowie. Pan R. Kotowicz poprowadził lekcję WF dla dzieci z klasy IV i V. Uczniom bardzo się podobały zajęcia. Uczestniczyliśmy również w szkockiej lekcji tańca, w której braliśmy aktywny udział i dużo skorzystaliśmy. Po południu nauczyciele zabrali nas na wycieczkę po miejscowości Keith, aby pokazać nam ważne miejsca, kulturę i zwyczaje. Odwiedziliśmy miejsce, gdzie panie szyją KILT (czyli szkocką spódnice dla mężczyzn i dodatki) z materiału, który nazywa się TARTAN. Było to dla nas bardzo ciekawe. Mogliśmy nawet założyć kilt.

Zwiedzaliśmy okolicę, poznając typową dla tego regionu architekturę i przyrodę oraz miejsca, w których produkuje się regionalne produkty.

30.11.2016

Tego dnia Szkoci hucznie obchodzą Dzień Patrona Szkocji- Św. Andrzeja. Zaprosili nas do szkoły na obchody tego święta. Braliśmy udział w Highlands Games (zawody sportowe typowe dla regionu). Braliśmy również udział w lekcjach i opowiadaliśmy uczniom o Polsce, tradycjach, naszej szkole i mieście. Nauczyciele z 6 państw brali udział w spotkaniu, na którym zapadły dalsze decyzje dotyczące projektu, omówiliśmy następne zadania i spotkanie we Włoszech.

Po południu odwiedziliśmy Knockando Woolen Mill, gdzie w sposób tradycyjny, maszynami z czasów wiktoriańskich, tka się wełnę. Sam Książę Karol zamawia tam materiał na swój KILT.

1.12.2016

W ostatni dzień spotkania Wyruszyliśmy nad jezioro LOCH NESS, aby zobaczyć miejsce, o którym opowiadamy na lekcjach j. angielskiego. W tym jeziorze rzekomo żyje potwór Nessie (jak głosi legenda). Jezioro zrobiło na wszystkich wielkie wrażenie. Mieliśmy je okazję zobaczyć z zamku URQUHART. Niestety Nessie się nie pojawił, ale kupiliśmy w sklepie pluszowego potwora z Loch Ness.

Wieczorem nauczyciele, uczniowie i rodzice zaprosili nas na obchody dnia Św. Andrzeja CEILIDH, gdzie tańczyliśmy szkockie tańce, jedliśmy tradycyjne jedzenie, tzw. Stovies i zobaczyliśmy prawdziwą kulturę szkocką.

2.12.2016

Wyruszyliśmy pociągiem z Keith do Aberdeen, gdzie mieliśmy kilka godzin na zwiedzanie miasta. Później udaliśmy się na lotnisko w drogę powrotną.

Wyjazd do Szkocji był wspaniałym doświadczeniem dla nauczycieli, którzy mogą opowiedzieć dzieciom, jak wygląda kultura tego państwa, pokazać zdjęcia przedstawiające śniadanie brytyjskie, haggis czy stovies, grę na dudach, szkocki taniec czy popularną piosenkę

 


WRZESIEŃ-PAŹDZIERNIK

Rozpoczęliśmy II rok działalności projektu ERASMUS + w naszej szkole. Do tej pory zrealizowaliśmy wszystkie zaplanowane zadania z udziałem uczniów i nauczycieli. W tym roku ponownie będziemy się bawić, uczyć, zdobywać doświadczenie realizując zadania projektu. We XI, X i XI odbyły się:

  1. RUN FOR HEALTH- Bieg po zdrowie- 20.10.16
  2. Konkursy Erasmus +- Miejsca uprawiania sportu w Strzegomiu, Mój ulubiony Klub Sportowy i Kartka Świąteczna.
  3. Wyjazd nauczycieli do Szkocji- 28.11-2.12- p. G. Dudzik, p. Robert Kotowicz.RUN  FOR  HEALTH- BIEG  PO  ZDROWIE W RAMACH PROJEKTU ERASMUS+

Dnia 20 października odbył się II Bieg po zdrowie organizowany w ramach projektu Erasmus+ przez p. G. Dudzik i nauczycieli WF-u- p. A. Wysocką i p. R. Kotowicza. Uczniowie klas IV- VI mieli okazję zmierzyć się na bieżni i zobaczyć kto jest najszybszy. Wyłoniono zwycięzców z każdego rocznika. Było dużo zabawy, a najlepsi otrzymają dyplomy i medale.
Rok szkolny 2015/2016


III  SPOTKANIE  „TEACHING AND LEARNING ACTIVITY” UCZNIÓW I NAUCZYCIELI W COTTBUS W NIEMCZECH

W dniach 24.04- 30.04.2016 w Cottbus odbyło się III spotkanie projektowe, na które pojechało 6 uczniów z naszej szkoły wraz z p. Gertrudą Dudzik i p. Anną Wysocką. Spotkanie odbyło się pod hasłem uczenia dzieci i uczenia się, więc mieliśmy wiele zadań do wykonania. Nauczyciele naszej szkoły prowadzili warsztaty tańca młodzieżowego, piekli, gotowali i brali udział w konkurencjach sportowych.

I dzień

Zostaliśmy przywitani krótkim występem przygotowanym przez szkołę partnerską, podczas której dzieci zagrały hymn  projektu „The Joy of Sports and Healthy Living” na bębnach. Następnie, uczniowie uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez nauczycieli 5 państw partnerskich- pieczenie ciasteczek- WŁOCHY, tańce tradycyjne- SZKOCJA I CYPR, tradycyjne gry i zabawy- FINLANDIA, taniec młodzieżowy- POLSKA. Podczas tych warsztatów odwiedziła nas lokalna gazeta, gdzie na drugi dzień ukazał się artykuł o naszym projekcie. W tym dniu uczniowie i nauczyciele brali również udział w lekcjach i zwiedzali szkołę.

II dzień

Od rana trwały warsztaty, na które przychodziły inne grupy uczniów, a następnie odbyła się prezentacja w Sali gimnastycznej. Tym razem byliśmy filmowani przez lokalną telewizję LTV, która następnego dnia emitowała program o projekcie |ERASMUS|+. Po południu udaliśmy się do zamku BRANITZ, gdzie wysłuchaliśmy interesującej historii o arystokracie, panu Pückler, który prowadził ciekawe życie i wybudował piramidy w swoim ogrodzie na wzór grobowców Faraonów w Egipcie.

III dzień

W szkole partnerskiej odbyły się zawody sportowe |”Who’s the fittest?” (Kto jest najsprawniejszy?). Każda szkoła sędziowała i prowadziła jedną dyscyplinę sportową. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i upominki. Następnie, podczas zajęć, uczniowie zadawali pytania nauczycielom. Po południu uczniowie i nauczyciele mieli okazję zobaczyć Centrum Sportowe, gdzie uczą się i mieszkają sportowcy, mogli spróbować swoich sił i świetnie się bawili.

IV dzień

Zwiedziliśmy miejsce, w którym dzieci uczą się sadzić i uprawiać rośliny, np. zioła, zdobywają wiedze na temat zdrowej żywności i przygotowują posiłki. Piekliśmy bułeczki z mąki razowej, gofry z serem, robiliśmy masło z ziołami z ogrodu, żółwie z jabłka i winogron, napoje i wiele innych- i to był nasz pyszny lunch!!!

Po południu pojechaliśmy do miejscowości Burg (Spreewald) gdzie pływaliśmy łodzią i piliśmy gorącą czekoladę w tradycyjnej restauracji „POCIĄG”.

V dzień

Ostatniego dnia odbyły wycieczki do różnych miejsc związanych ze sportem i zdrowym stylem życia, np. Muzeum farmaceutyczne, kręgielnia, stadion, plac zabaw itp. Po południu dzieci udały się do rodzin goszczących i miały czas wolny.

Spędziliśmy wspaniale czas, dzieci miały świetną okazję poćwiczyć język angielski i wszyscy świetnie sobie poradzili.


Drugie spotkanie projektowe w Iisvesi w Finlandii- 29.02- 4.03. 2016

W ramach realizowanego projektu unijnego ERASMUS + nauczyciele naszej szkoły, p. A. Rudnicka i p. G. Dudzik wyjechały na szkolenie do Finlandii. Celem szkolenia była wymiana doświadczeń, praca z dziećmi w państwie europejskim w j. angielskim, poznawanie nowych dyscyplin sportowych i nawyków związanych ze zdrowym żywieniem.

Więcej informacji i zdjęć w załączniku

Pierwsza wideokonferencja w ramach projektu Erasmus+ w naszej szkole

28 stycznia 2016 o godzinie 8:00 rozpoczęliśmy wideokonferencję ze szkołą w Niemczech (Cottbus). Konferencja to wspaniały sposób na poćwiczenie j. angielskiego w sytuacjach dnia codziennego. Była to niecodzienna lekcja j. angielskiego. Uczniowie klas V d, V a i VI c mieli okazję porozmawiać z uczniami w Niemczech na żywo o sporcie i hobby. Uczniowie świetnie sobie poradzili z tym zadaniem. Konferencja została przygotowana i poprowadzona przez p. Dudzik, p. Rudnicką i p. Knap. Wykonaliśmy kolejne zadanie projektu ERASMUS+ i zdobyliśmy nowe doświadczenie. W przyszłości planujemy kolejne konferencje.SPORTOWY  KALENDARZ  ŚWIĄTECZNY- ĆWICZENIA FIZYCZNE NA KAŻDY DZIEŃ

W ramach projektu ERASMUS+ partnerzy ułożyli kalendarz sportowy z ćwiczeniami na każdy dzień od 1 do 24 grudnia. Za stronę graficzną kalendarza była odpowiedzialna Finlandia. W naszej szkole kalendarz jest realizowany codziennie na wielu lekcjach. Ćwiczenia zajmują minutę lub dwie, uczniowie bardzo chętnie włączają się do zabawy, a nawet sami się upominają o aktywność fizyczną. Nowe ćwiczenia codziennie są wywieszane na gazetce na korytarzu i w sali nr 7.
Dzień projektu Erasmus+ - „Zdrowe jedzenie i zdrowy styl życia”

Projekt ERASMUS+ zakłada realizację zadań w szkołach partnerskich. Zadania projektowe realizowane są jednocześnie we wszystkich państwach, a rezultatami dzielimy się na stronie projektu. Zadaniem grudniowym było zorganizowanie Dnia Projektu związanego ze zdrową żywnością. Koordynator projektu, Gertruda Dudzik, przygotowała scenariusz zajęć z wychowawcą na temat zdrowej żywności i zdrowego stylu życia. Wychowawcy klas IV- VI włączyli się w realizację projektu i w tym dniu było w szkole zdrowo i kolorowo. Niektóre klasy robiły zdrowe kanapki, niektóre- koktajle owocowe, a inne- sałatkę. Wszystkie klasy wykonały plakat ZDROWISIA. W holu szkoły dzieci mogły zobaczyć dekorację- PIRAMIDĘ ŻYWNOŚCI.
KALENDARZ SPORTOWY

https://sway.com/uwurwTHe7H1d161dPierwsze spotkanie - Cypr, wrzesień 2015

 RUN for Health