Spotkanie młodzieży w Torgau

Uczniowie naszej szkoły w dniach 15-17.03.2019 wzięli udział w trzydniowym spotkaniu zorganizowanym przez młodzież z miasta partnerskiego, Torgau. Uczniowie, dzięki uprzejmości władz i młodzieży Torgau, mieli możliwość zwiedzenia jednego z najpiękniejszych renesansowych miast w Niemczech. Pierwszego dnia podziwiali w pełni zachowaną renesansową zabudowę Starówki. Na niej umiejscowiony jest potężny ratusz z 1579 r, w którym uczniowie zostali uroczyście przywitani przez burmistrza i oprowadzeni po tej, uznawanej za najpiękniejszą w całej Saksonii, budowli. Wielbiciele historii zadumali się w muzeum -  miejscu pamięci byłego zamkniętego więzienia dla młodocianych z czasów NRD. Był to obóz pracy dla młodzieży, do którego trafiały sieroty, członkowie subkultur młodzieżowych.

Drugiego dnia pobytu młodzież polska i niemiecka wspólnie zwiedziła jedną ze szkół w Torgau i porównała system nauki obowiązujący w Polsce i Niemczech. Nie zabrakło także akcentu sportowego. Uczniowie obu państw zacieśniali więzy podczas gry w dwa ognie oraz tańcząc wspólnie w szkole tańca pod kierunkiem trenera w rytm muzyki jumpstyle. Ciekawym punktem spotkania była dyskusja – wymiana poglądów na temat podobieństw i różnic panujących w Polsce i Niemczech. Młodzież miała wówczas okazję do bliższego poznania, zrozumienia odmiennych zwyczajów i kultury, panujących w innym państwie.

W niedzielę młodzi ludzie uczestniczyli w niemieckiej mszy w zamkowym kościele z 1544r, poświęconym przez samego Marcina Lutra.

Bardzo dziękujemy organizatorom spotkania za tak mile spędzony czas!

Katarzyna Łubniewska