Lekcje meteorologii w Zakładzie Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego

5 września 2019r. , w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, uczniowie z PSP nr 4 wraz z uczniami z PSP nr 3 oraz PSP w Olszanach mogli poczuć się jak prawdziwi studenci, uczestnicząc w zajęciach z meteorologii w Zakładzie Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego.

Młodzież uczestniczyła m.in. w zajęciach warsztatowych pt. „Zjawiska pogodowe w małej filiżance, czyli meteorologia dla każdego”. Prowadzący wykonując proste doświadczenia wyjaśniał, jak powstają wybrane zjawiska pogodowe. Uczniowie obserwując ciekawe pokazy, poznawali właściwości powietrza oraz zależności między ciśnieniem, temperaturą i gęstością powietrza. Prezentacja multimedialna i kolejne doświadczenia przybliżyły dzieciom mechanizm cyrkulacji powietrza. Zajęcia warsztatowe zakończyły doświadczenia dotyczące pary wodnej i powstawania chmur. Po tych zajęciach odbył się wykład pt. „Czy zje nas SMOG ?”. Podczas wykładu uczniowie dowiedzieli się, skąd się biorą zanieczyszczenia w otaczającym nas powietrzu, dlaczego są groźne dla naszego zdrowia i co to jest ten słynny SMOG. Ostatnim punktem naszych zajęć były zajęcia terenowe. Młodzież zwiedzała ogródek meteorologiczny i poznawała przyrządy służące do pomiaru i obserwacji składników pogody oraz metody prowadzenia obserwacji. Z dużym zainteresowaniem uczniowie oglądali wnętrze klatki meteorologicznej i odczytywali temperaturę powietrza.

Zajęcia w Zakładzie Klimatologii i Ochrony Atmosfery nie tylko poszerzyły wiedzę przyrodniczą uczniów, ale również przyczyniły się do integracji międzyszkolnej młodzieży z PSP nr 4, PSP nr 3 i PSP Olszany.

Izabela Luszawska, Natalia Kościelna