Narodowe Czytanie w „Czwórce”

Tłumy zgromadzone na sali gimnastycznej i …cisza jak makiem zasiał. Tak uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 4 słuchali fragmentów noweli H. Sienkiewicza w ramach tegorocznej odsłony Narodowego Czytania.

Na początku krótkie wprowadzenie i streszczenie utworu, ale już po chwili każdy na skrzydłach wyobraźni przeniósł się w odległy czas i miejsce, gdzie syn wodza Czarnych Wężów, występując przed mieszkańcami Antylopy, bezcześcił tradycje swego plemienia i pamięć przodków.

Cóż, twarze zasłuchanych dzieci mówiły wszystko. Jak można tak się zachować? Dlaczego Sachem się nie zemścił? Właśnie, dlaczego?

Pozostaje mieć nadzieję, że refleksje, które zrodziły się pod wpływem lektury Sienkiewicza, uświadomiły najmłodszemu pokoleniu, że zawsze trzeba pamiętać o  historii swojego narodu i o tym jak łatwo jest utracić swoją tożsamość.